Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Ślady przeszłości, czyli uczniowie adoptują zabytki"

0
Podziel się:

W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie uczniowie z osiemdziesięciu szkół z całej Polski opowiadali o zabytkach, ludziach, miejscach i niezwykłych historiach związanych z ich regionem i okolicą.

bEJmnvoB

Uczestniczyli oni w zakończonej właśnie VII Ogólnopolskiej Prezentacja Projektów "Ślady przeszłości, czyli uczniowie adoptują zabytki".

To jedyny taki dzień, kiedy młodzi poszukiwacze historii spotykają się w gronie rówieśników, ekspertów oraz zaproszonych gości i dzielą się z nimi swoimi odkryciami - podkreśla Marianna Hajdukiewicz, koordynator programu "Ślady Przeszłości".

Uczniowie w ramach prezentacji przygotowują plakaty, zdjęcia, albumy, a także filmy, które sami nakręcili przybliżając wydarzenia i sylwetki osób, które mieli okazję spotkać podczas pracy nad projektem.

bEJmnvoD

Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Ludwikowicach Kłodzkich przygotowała prezentację tajemniczego kamienia z czasów zaboru pruskiego, wzniesionego dla uczczenia wojny prusko-francuskiej z 1870 roku.

Liceum Ogólnokształcące w Małogoszczu zaprezentowało projekt pod hasłem "Powstanie Styczniowe na Ziemi Małogoskiej", poświęcony jednej z najkrwawszych bitew powstania - zakończonej klęską Polaków. Na cmentarzu parafialnym zostało wówczas pochowanych w zbiorowym grobie 175 powstańców.

Uczniowie z gimnazjum w miejscowości Skopanie przedstawili projekt obejmujący badanie dziejów żydów na terenie gminy Baranów Sandomierski. Młodzież zgromadziła liczne zdjęcia, a także rozmawiała z ludźmi, którzy pamiętają tamte czasy.

Program "Ślady Przeszłości - uczniowie adoptują zabytki" to wspólne przedsięwzięcie Centrum Edukacji Obywatelskiej, Narodowego Centrum Kultury oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Od 2001 roku wzięło w nim udział blisko dwa tysiące szkół, cztery tysiące nauczycieli i ponad dwadzieścia tysięcy młodych ludzi.

bEJmnvpe
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)