Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Słowaccy lekarze nie wrócą do pracy. Sytuacja jest krytyczna

0
Podziel się

10-godzinna runda negocjacji między słowackim rządem a związkowcami w sprawie powrotu słowackich lekarzy do pracy i warunków zniesienia stanu wyjątkowego zakończyła się fiaskiem.

Słowaccy lekarze nie wrócą do pracy. Sytuacja jest krytyczna
(thelinke/iStockphoto)
bDHVnHKd

10-godzinna runda negocjacji między słowackim rządem a związkowcami zakończyła się fiaskiem.

Ministerstwo zdrowia twierdzi, że sytuacja w szpitalach nie jest dramatyczna. Związkowcy mówią o chaosie w szpitalach. O 2.00 w nocy Milan Dragula - szef Słowackiej Izby Lekarskiej, który pośredniczył w rozmowach między rządem i związkowcami oświadczył, że sytuacja jest nadal krytyczna i dziś lekarze nie wrócą do pracy. Zaapelował o kontynuowanie rozmów. Jego zdaniem za powstałą sytuację odpowiada również minister finansów Ivan Miklosz, który odmawia zwiększenia płac lekarzom.

Minister zdrowia Ivan Uhlarik zaproponował ustąpienie. Rząd jego propozycję odrzucił.
Mimo wprowadzenia stanu wyjątkowego i presji wywieranej na lekarzy przez administrację ośrodków zdrowia w środę wypowiedzenia z pracy wycofało jedynie 276 słowackich lekarzy. Tysiąc dwustu z szesciu i pół tysiąca lekarzy nadal walczy o podniesienie uposażeń odmawiając powrotu do pracy. Od dziś grożą im procesy karne.

bDHVnHKf

Tymczasem minister zdrowia Ivan Uhliarik twierdzi, że sytuacja w najważniejszych szpitalach została opanowana. Słowacki rząd otrzymał obietnicę pomocy od austriackich, czeskich, węgierskich i polskich partnerów. Węgrzy deklarują, że 13 szpitali przy granicach ze Słowacją może przyjąć najbardziej chorych pacjentów.

Zobacz także: Zobacz wypowiedź słowackiego prezydenta na temat strajku lekarzy

Roman Kollar - szef związkowców zarzuca jednak ministrowi zdrowia _ mijanie się z prawdą _. Zdaniem Kollara pracownicy służby zdrowia z sąsiednich krajów solidaryzują się ze słowackimi kolegami. Na ścianach szpitala klinicznego w Bratysławie pojawiły się plakaty z portretem ministra Uhliarika i podpisem _ Poszukiwany za zbrodnie przeciw ludzkości. Nagroda 7 mln euro _. Taka suma potrzebna jest właśnie rządowi na zwiększenie lekarskich płac.

bDHVnHKl
O sytuacji w słowackiej służbie zdrowia czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t100934.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/slowacja;konczy;sie;termin;ultimatum;wobec;lekarzy,198,0,978886.html) Słowacja: Ultimatum dla lekarzy. Dziś koniec Premier Iveta Radiczowa daje lekarzom szansę na wycofanie złożonych wypowiedzeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t89632.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;wyjatkowy;na;slowacji;trwa;strajk;lekarzy,160,0,978080.html) Pracują za 70 procent pensji. Bo strajkowali Poprzez masowe składanie wypowiedzeń słowaccy lekarze protestują przeciw niskim zarobkom, warunkom pracy w publicznej służbie zdrowia i transformacji szpitali w spółki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/stan;wyjatkowy;w;slowackich;szpitalach;zagrozone;zycie;obywateli,209,0,977873.html) Połowa lekarzy rzuca pracę. Stan wyjątkowy Od 1 grudnia dwa tysiące, to jest niemal połowa, słowackich lekarzy odchodzi z pracy. Domagają się oni podwyżek płac w granicach 800 euro - rząd proponuje 300.
bDHVnHKG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)