Notowania

wiadomości
09.10.2011 14:40

Slowacja - rzad - muzeum ofiar komunizmu

Słowacja - rząd - muzeum ofiar komunizmu

Podziel się
Dodaj komentarz

Słowacki rząd podjął decyzję o utworzeniu Muzeum Ofiar Komunizmu i Reżimów Totalitarnych. Do czasu wybudowania odpowiedniego obiektu, instytucja będzie mieć siedzibę w Słowackim Muzeum Narodowym w Bratysławie.
Komentując decyzję o utworzeniu muzeum minister kultury Daniel Krajczer powiedział, że młodzi ludzie zapominają już o zbrodniach reżimu komunistycznego. Minister przypomniał, że w styczniu tego roku słowaccy deputowani znowelizowali również Kodeks Karny, na podstawie którego z jednakową surowością mają być traktowane zbrodnie reżimu nazistowskiego i komunistycznego.
Na podstawie badań słowackiego Instytutu Pamięci Narodowej wiadomo, że w latach 1948-1989 zamordowano na terenie dzisiejszej Słowacji, z powodu przekonań politycznych, 75O osób. Co najmniej 7O tysięcy Słowaków otrzymało surowe wyroki za przestępstwa przeciw reżimowi. Co najmniej 2O tysięcy obywateli zostało deportowanych albo zmuszonych do opuszczenia swoich domów. 7 tysięcy osób zostało wywiezionych na Syberię. Dla przeciwników komunizmu wybudowano 12O więzień. Ponad 13 tysięcy osób zostało skierowanych do obozów pracy.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz