Notowania

słowacja
18.09.2008 07:46

Słowacja i Francja: Partnerzy strategiczni

Francuzi pomogą Słowakom budować nowe elektrownie. Konwencjonalne i atomowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

ac">fot: PAP/EPA[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/spotkanie;prezydenta;francji;i;premiera;slowacji,galeria,1478,0.html)Premier Słowacji Robert Fico i prezydent Francji Nicolas Sarkozy podpisali w Paryżu porozumienie o partnerstwie strategicznym między Słowacją a Francją. Obaj politycy podpisali również umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

Słowacja już od dłuższego czasu rozwija energetykę jądrową. Dwie elektrownie jądrowe w Jaslovskich Bohunicach i Mochovcach o łącznej mocy 2200 megawatogodzin zapewniają aż 55 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Mimo to dynamiczna słowacka gospodarka już dziś musi importować energię.

Słowacki rząd zamierza zatem dobudować aż kolejne dwa bloki do elektrowni w Jaslovskich Bohunicach i dwa kolejne do elektrowni w Mochovcach. Gabinet premiera Roberta Fico planuje również postawić trzecią elektrownię jądrową w Kecerovicach koło Koszyc o mocy 1000 lub 1200 megawatów. Jej koszt ocenia się na 3,5 miliarda euro.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Podpisując umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej premier Robert Fico powiedział, ze Słowacja korzystała do tej pory z pomocy rosyjskich inwestorów. Nicolas Sarkozy podkreślił, ze francuscy inwestorzy są w stanie dostarczyć wyposażenie najwyższej jakości i o najwyższym standarcie zabezpieczeń. Francja zbuduje również elektrownię konwencjonalną w miejscowości Novaky w zachodniej Słowacji

Tagi: słowacja, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz