Notowania

wiadomości
18.06.2011 08:20

SONDAŻ - Polskie Radio - stosunki polsko-niemieckie

Obchodzimy właśnie 20. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Z sondażu Homo Homini przeprowadzinego na zlecenie Polskiego Radia wynika, że ponad połowa badanych - 55 procent - pozytywnie ocenia polsko-niemieckie relacje. 27 procent uważa, że są one neutralne. Negatywnie mówi o nich 12 procent ankietowanych, a 6 procent nie ma w tej sprawie zdania.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezes Instytutu Marcin Duma zwraca uwagę, że stosunkowo niewiele osób źle ocenia polsko-niemieckie relacje. To jest budujące, biorąc pod uwagę trudną historię pomiędzy naszymi krajami - mówi. Dodaje, że Niemcy jako główny partner handlowy Polski, ale też - jak mówi - przyjazny nam kraj jest postrzegany bardzo dobrze. Marcin Duma uważa, że nie bez znaczenia jest też to, że Niemcy otworzyły dla Polaków swój rynek pracy.
Zdaniem Marcina Dumy, wpływ na ocenę polsko-niemieckich relacji ma też nasza obecność w Unii Europejskiej. Przypomniał też, że lęki związane z naszym zachodnim sąsiadem były silniejsze, gdy nie byliśmy członkiem Wspólnoty. Chodzi o obawy, iż Niemcy będą chcieli odzyskać własność na ziemiach zachodnich.
Sondaż przeprowadzono telefonicznie 17 czerwca na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0, 95.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz