Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SONDAŻ - PR - preferencje i frekwencja wyborcza

0
Podziel się:

Zwiększył się dystans między głównymi pretendentami do zwycięstwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych, wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Gdyby wybory odbyły się wczoraj, Platforma Obywatelska uzyskałaby 35,4 procent głosów. To o 4,4 punktu procentowego więcej niż przed tygodniem. Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 25,7 procent ankietowanych, czyli o 3,3 punktu procentowego mniej niż tydzień temu.
Prezes Instytutu Homo Homini Marcin Duma uważa, że zwiększenie dystansu między największymi konkurentami wynika ze wzrostu liczby osób deklarujących udział w wyborach. Zdaniem analityka Polacy przestraszyli się zmniejszającej się różnicy miedzy partiami, którą wykazywały sondaże sprzed tygodnia. Dotychczasowi niezdecydowani deklarują poparcie Platformy Obywatelskiej.
Według sondażu frekwencja wyniosłaby 54,2 procent, czyli o pięć punktów procentowych więcej niż przed tygodniem.
Jeśli wybory odbyłyby się w sobotę, to w Sejmie znalazłyby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem na poziomie 13,1 procent oraz Polskie Stronnictwo Ludowe - 6,2 procent. Obie partie minimalnie straciły: SLD 0,7 punktu procentowego, a PSL - 0,3 punktu procentowego.
Z sondażu Homo Homini wynika, że do Sejmu nie dostanie się Ruch Palikota. Na partię chciałoby zagłosować 2,7 procent ankietowanych, o 1,4 punktu procentowego mniej niż w poprzednim sondażu. Marcin Duma zwraca uwagę, że jest to zatrzymanie tendencji zwyżkowej ugrupowania. Zwraca jednak uwagę, że różnica jest na poziomie błędu statystycznego. Równie dobrze może mieć de facto 6-procentowe poparcie. Marcin Duma podkreśla jednak, że niska frekwencja będzie sprzyjać lepszemu wynikowi Ruchu Palikota.
Na Nową Prawicę - Janusza Korwin - Mikkego chciałoby zagłosować 1,3 procent ankietowanych. 0,8 procent respondentów popiera PJN, a pół procent na Polską Partię Pracy - Sierpień 80.
Badanie przeprowadzono telefonicznie, 17 września, na reprezentatywnej dla ogółu Polaków grupie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3%, a poziom ufności 0,95.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)