Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie przedstawicieli ministerstw kultury i edukacji ws. kanonu lektur

0
Podziel się:

Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Edukacji Narodowej doszły do wstępnego porozumienia w sprawie przywrócenia części lektur do kanonu szkolnego. Do porozumienia doszło podczas spotkania przedstawicieli resortów w ramach komisji uzgodnieniowej.

Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski po spotkaniu wydał oświadczenie, w którym wyraził zadowolenie z uwzględnienia przez MEN wielu propozycji jego resortu. Ujazdowski zaznaczył, że spis lektur szkolnych powinien być ukształtowany przy uwzględnieniu kilku zasad: hierarchii dokonań literackich, szacunku dla integralności całej polskiej literatury oraz troski o znajomość literatury europejskiej. Minister w komunikacie podkreślił, że niezrozumiała jest nieobecność w kanonie lektur twórczości Czesława Miłosza, zwłaszcza przy propozycji MEN pozostawienia w nim książki Jana Dobraczyńskiego. Jan Kasprzyk, rzecznik ministra kultury, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nadal nie uważa sprawy kanonu lektur za zamkniętą.
Jan Kasprzyk podkreślił, że Ministerstwo Kultury będzie dalej walczyć o obecność literatury emigracyjnej reprezentowanej przez twórczość Józefa Mackiewicza, Andrzeja Bobkowskiego i Jerzego Stempowskiego. Rzecznik ministra kultury powiedział, że co do obecności dzieł tych pisarzy, to na dzisiejszym spotkaniu nie doszło jeszcze do porozumienia.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zdaniem Kasprzyka wstepnie zaakceptowało przywrócenie do kanonu lektur dzieł Johanna Goethego, Josepha Conrada, czy Witolda Gombrowicza.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)