Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie ws. finansowania mediów publicznych

0
Podziel się:

Trwa spotkanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z władzami mediów publicznych. Przedstawiciele TVP i Polskiego Radia oraz członkowie KRRiT rozmawiają na temat trudnej sytuacji finansowej publicznego radia i telewizji.

Na skutek zmniejszonych wpływów z abonamentu władze Polskiego Radia rozważają wprowadzenie zmian strukturalnych w spółce. Poinformował o tym pełniący obowiązki prezesa Polskiego Radia Jarosław Hasiński, który nie wykluczył też, że Polskie Radio będzie zmuszone do ograniczenia misji publicznej. Władze Polskiego Radia chcą poprosić ministra spraw zagranicznych o przejęcie utrzymywania Radia Polonia, a ministra kultury - o finansowanie radiowych chórów i orkiestr. Jarosław Hasiński oświadczył, że trudna sytuacja finansowa może zmusić Polskie Radio do zlikwidowania części audycji, zamiast których będzie emitowana muzyka. Nie wykluczył też zwolnień w spółce.

Prezes Hasiński potwierdził, że podczas spotkania będzie starał się przekonać KRRiTV o takie zagospodarowanie wpływów z abonamentu, by wzmocnić budżet Polskiego Radia, które nie czerpie tak wysokich dochodów z reklam, jak TVP. Podczas spotkania okaże się też w przybliżeniu, na jakie wpływy z abonamentu można liczyć w przyszłym roku i jak poważny jest ich spadek. Według wyliczeń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2010 roku wpływy mogą spaść do 400 milionów złotych - to jest mniej niż połowy tego, co było dwa lata temu. Przy wpływach poniżej 400 milionów najprawdopodobniej fundusze będą rozdzielone tak, że Telewizja Polska dostanie nieco ponad 100 milionów, a reszta trafi do Polskiego Radia i spółek regionalnych.

Nie najlepszą sytuację finansową mediów publicznych pogorszyło ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zwolniło z obowiązku płacenia abonamentu niektóre grupy społeczne. Zgodnie z nim abonamentu nie będą musieli płacić emeryci, którzy ukończyli 60 lat i których emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia, czyli 1540 złotych, oraz renciści, bezrobotni i osoby korzystające z pomocy społecznej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)