Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawiedliwy - dzień pamięci - obchody

0
Podziel się:

Dziś pamiętamy o tych, którzy ryzykowali własnym życiem, aby ocalić innych. 6 marca, po raz pierwszy obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, ustanowiony decyzją Parlamentu Europejskiego 10 maja 2012 roku. Polskie Radio objęło patronatem ten dzień.
Anna Ziarkowska z Domu Spotkań z Historią wyjaśnia, że to próba oddania hołdu tym, którzy z narażeniem życia pomagali ludziom. Dotyczy to osób, które broniły ludzkiej godności w okresie: totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego oraz w sytuacji popełniania ludobójstw, masowych mordów i zbrodni przeciwko ludzkości w XX wieku.
Inicjatorem ustanowienia tego święta jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las (GARIWO), a Polska włącza się w europejskie uroczystości.
W Polsce został powołany Komitet Honorowy Obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych na czele, którego stanął premier Tadeusz Mazowiecki. Zebranie komitetu skupiającego przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki odbędzie się w Domu Spotkań z Historią przy ulicy Karowej o godzinie 18.00. Wtedy też odbędzie się debata pod tytułem "Czy pojęcie Sprawiedliwego można rozszerzyć poza doświadczenie Holocaustu i kogo uznać za Sprawiedliwego? W dyskusji udział wezmą między innymi: Halina Bortonowska z Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka czy profesor Paweł Śpiewak dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Pojęcie "Sprawiedliwy", użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, z biegiem lat nabrało uniwersalnej wartości. W ostatnich latach powstały - lub są w budowie - Ogrody Sprawiedliwych między innymi w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji. Ustanowienie tego święta w Polsce może być zachętą do tworzenia Ogrodów Sprawiedliwych również w naszym kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/nyg

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)