Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sudan - referendum - Osman

0
Podziel się:

Cztery miliony mieszkańców południowego Sudanu decydują dzisiaj, czy stworzyć swoje własne państwo. W największym afrykańskim kraju trwa historyczne referendum. Oczekuje się, że w jego wyniku na mapie Afryki pojawi się nowe państwo.

Referendum to efekt zawartego w 2005 roku pokoju, który zakończył trwającą ćwierć wieku wojnę domową. Od tamtego czasu południowy Sudan ma swoją autonomię, konstytucję i rząd. Południe muzułmańskiego w większości Sudanu zamieszkane jest przez chrześcijan. Region ten jest bogaty w ropę naftową.
Według szacunków ONZ, jeszcze przed referendum do swoich domów na południu kraju wróciło około 120 tysięcy uchodźców z innych części Sudanu. ONZ alarmuje, że po podziale kraju może pojawić się problem tych mieszkańców południa, którzy nie zdołali wrócić do domów. Część z nich może bowiem stać się bezpaństwowcami.
Ambasador Sudanu przy ONZ Daffa-Alla Elhag Ali Osman zapewnia jednak, że ten problem uda się rozwiązać. "Z pewnością żaden Sudańczyk nie zostanie bezpaństwowcem, niezależnie od tego, czy jest to osoba z północy mieszkająca na południu, czy też osoba z południa mieszkająca na północy. Przedstawiciele obu regionów rozmawiają o tych problemach, w tym także o problemie obywatelstwa" - mówi ambasdador Osman.
Jeszcze przed referendum doszło do starć. Wczoraj na południu Sudanu zginęło 6 osób. W południowej prowincji al-Wahada doszło do strzelaniny między żołnierzami Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu i bojówkarzami, przybyłymi z północnej części kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)