Notowania

steinbach
09.11.2009 09:14

"Sueddeutsche Zeitung" o Steinbach

 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Sueddeutsche Zeitung" pisze, że Związek Wypędzonych ponownie wznieca spór z Polską. Dziennik komentuje w ten sposób zapowiedź Eriki Steinbach, że zrealizuje ona postanowienia swojej organizacji, jeśli ta nominuje ją do rady fundacji poświęconej wysiedleniom.

Związek Wypędzonych już raz to zrobił, ale wycofał kandydaturę Steinbach po protestach Polski i współrządzącej wówczas Niemcami SPD. "Załagodzony, ale ostatecznie nie rozwiązany polsko-niemiecki spór może rozgorzeć na nowo"- ostrzega "Sueddeutsche Zeitung".

Gazeta cytuje pełnomocnika polskiego rządu do spraw dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego, który powiedział, że Polska "odpowiednio zareaguje" na ewentualne powołanie Steinbach do rady.

Zdaniem monachijskiego dziennika, zapowiedź szefowej Związku Wypędzonych oznacza kłopoty dla nowego ministra spraw zagranicznych. Steinbach wezwała Guido Westerwellego do poparcia jej kandydatury. Jak pisze "Sueddeutsche Zeitung", szef dyplomacji widzi tymczasem w dobrych relacjach z Polską jeden z filarów swojej polityki.

Niemiecki MSZ twierdzi, że stanowisko ministra, wyrażone podczas jego wizyty w Polsce, nie zmieniło się. W Warszawie Westerwelle zasugerował, że nie poprze starań Steinbach. Jak mówił, upamiętnienie niemieckich wysiedleń powinno być projektem zrozumienia i pojednania. "Robimy wszystko, żeby tego nie zakłócić" - powiedział Guido Westerwelle.

Tagi: steinbach, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz