Notowania

sukces
02.04.2009 19:30

Sukces szczytu G20

Przywódcy najbardziej uprzemysłowionych państw świata ogłosili sukces szczytu G20 w Londynie. Politycy jednomyślnie stworzyli pakiet, który ma stymulować światową gospodarkę. Pieniądze grupy G20 mają zostać przeznaczone na walkę z bezrobociem, ożywienie gospodarki, ochronę osób obciążonych kredytami i pomoc najbiedniejszym krajom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przywódcy ustalili, że bilion dolarów zasili Międzynarodowy Fundusz Walutowy i inne organizacje tego typu. Brytyjski premier Gordon Brown zapowiedział też wprowadzenie większego nadzoru finansowego, zlikwidowanie rajów podatkowych i ograniczenie tajemnicy bankowej.

Ustalenia szczytu chwali szef Banku Światowego. W rozmowie z BBC Robert Zoellick podkreśla jednak, że to dopiero początek trudnej drogi w walce z kryzysem. "Najbliższych kilka miesięcy będzie kluczowym okresem. Jeśli bowiem bezrobocie będzie rosło, politycy mogą zaprzestać międzynarodowej współpracy na rzecz ochrony swoich rynków czy innych form protekcjonizmu. Musimy się temu sprzeciwiać. Jeśli nam się uda i jeśli naprawimy systemy bankowe, utrzymamy otwartość rynków i damy szansę krajom rozwijającym się, powinniśmy wyjść z kryzysu pod koniec tego roku lub w następnym" - powiedział Zoellick.

Po zakończeniu szczytu G20 giełdy w Londynie, Paryżu i Frankfurcie zanotowały wzrost o co najmniej 4 procent. Giełda w Nowym Jorku zwyżkowała o 3 procent.

Tagi: sukces, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz