Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Światowy dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

0
Podziel się:

Dziś światowy dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Święto jednej z najstarszych organizacji humanitarnych jest obchodzone w 192 krajach, ma być okazją do upowszechniania ideałów humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca rozpoczyna internetowa kampanię "Nasz świat - Twój ruch", która ma wzywać do zaangażowania w poprawianie otaczającego nas świata. Na stronie

Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą organizacją humanitarną w naszym kraju, Od początku swojego istnienia Polski Czerwony Krzyż prowadził różnorodną działalność w dziedzinie ochrony zdrowia, pomocy socjalnej i medycznej, a także pracę wychowawczą z młodzieżą. Wyszkolił dziesiątki tysięcy sióstr PCK, pielęgniarek, ratowników, którzy udzielali pomocy zarówno w czasie działań wojennych, jak i w czasie pokoju. Jeszcze przed drugą wojną światową odegrał pionierską rolę w rozwijaniu krwiodawstwa w Polsce. W czasie drugiej wojny światowej był jedną z nielicznych organizacji, która nie została zdelegalizowana przez Niemców. Szczególne znaczenie miało wówczas działanie istniejącego do dzisiaj Biura Informacji i Poszukiwań, które zajmowało się ustalaniem losów, poszukiwaniem zaginionych i ewidencją strat wojennych. Po zakończeniu wojny podjął wysiłki, z których najważniejszym było niesienie pomocy poszkodowanym przez działania wojenne i łączenie rodzin.

W tym roku PCK obchodzi 90-lecie działalności. Z tej okazji w ma zostać posadzonych - 90 dębów upamiętniających osoby, które zapisały się w historii PCK od 1919 roku. Z okazji 90 - lecia ukazała się również okolicznościowa karta pocztowa, wydana w styczniu przez Pocztę Polską. Wybity został także medal pamiątkowy z wizerunkiem Henryka hrabiego Potockiego, Prezesa Polskiego Czerwonego Krzyża w latach 1926 - 1934.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)