Notowania

wiadomości
03.09.2013 18:46

Syria: dwa miliony cierpień

Podziel się
Dodaj komentarz

Syria-ONZ-uchodźcy

Co 15 sekund z Syrii ucieka kolejny uchodźca - podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Liczba osób, które uciekły z Syrii od początku wojny, przekroczyła dzisiaj dwa miliony. W rzeczywistości, uciekinierów jest prawdopodobnie znacznie więcej.
Alia wraz z kilkunastoosobową rodziną uciekała z Syrii do Libanu nocą. "Gdy wyjechaliśmy z wioski, tajna policja zatrzymała nasz samochód i go zabrała. Musieliśmy więc uciekać piechotą, przez góry, w kompletnej ciemności. W oddali słyszeliśmy, jak bombardują naszą wioskę" - opowiada kobieta wysłannikowi Polskiego Radia Wojciechowi Cegielskiemu.
Teraz cała rodzina mieszka w wynajmowanym domu. Są oficjalnie zarejestrowanymi uchodźcami, których z Syrii uciekły już ponad dwa miliony. "To są dwa miliony indywidualnych historii. Dwa miliony ludzi, którzy stracili domy, swoich bliskich oraz dzieci, które przeżywają niewiarygodną traumę" - mówi komisarz ONZ Antonio Guterres.
Specjaliści z ONZ oceniają, że mamy do czynienia z gigantycznym kryzysem uchodźczym, porównywalnym do tego, co działo się w latach 90. w Rwandzie. Uciekinierzy nie mają pracy, a dzieci nie chodzą do szkół. Eksperci ostrzegają, że obecne syryjskie dzieci wyrosną na stracone pokolenie, które w wyniku tego, co teraz przeżywa, nie będzie już umiało normalnie żyć.
Najwięcej Syryjczyków uciekło do Libanu. Uchodźcy znajdują schronienie także w Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. Ocenia się, że w sumie swoje domy opuściło ponad 7 milionów Syryjczyków, czyli jedna trzecia populacji całego kraju. Większość z nich musiała bowiem uciekać w inne, spokojniejsze rejony Syrii.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz