Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja firm -badanie -Lewiatan

0
Podziel się:

Ponad 40 procent małych i średnich przedsiębiorstw koncentruje się obecnie na przetrwaniu - wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Szkoły Głównej Handlowej.

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek - głównej ekonomistki Lewiatana, sposób w jaki firmy chcą utrzymać się na rynku może budzić uznanie.
" To nie jest takie tradycyjne podejście do przetrwania ponieważ okazuje się, że dawno minęły czasy, w których mniejsze przedsiębiorstwa próbują budować swoją pozycję w oparciu o cenę produktów. Głównym czynnikiem budowania pozycji konkurencyjnej jest jakość produktów i usług, pytanie klienta o to czego potrzebuje i próba dopasowywania tak produktów jak i usług właśnie do potrzeb klienta. To jest takie bardzo aktywne przetrwanie" - mówi.
Od końca września 2010 do marca 2011 roku zbadano sytuację w 419 małych i 190 średnich firmach , zatrudniających od 10 do 250 pracowników.
Właścicieli przedsiębiorstw pytano między innymi o preferowany ład gospodarczy. Jak wyjaśnia profesor Juliusz Gardawski ze Szkoły Głównej Handlowej najwięcej zwolenników ma wizja gospodarki państwowo-rynkowej, określanej też mianem etatystyczno-liberalnej. "Taką wizję popiera 47,7 procent naszych respondentów " - mówi.
Uważają oni, że należy popierać dokonywanie transferów środków budżetowych w celach opiekuńczych , ale tylko na ochronę zdrowia i rodziny. Musi postępować prywatyzacja, ale przedsiębiorstwa państwowe powinny być sprzedawane przy zastosowaniu pewnych ograniczeń. Zwolennicy tego podejścia bardzo silnie popierają państwo w roli modernizatora gospodarki.
Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej - Krzysztoszek przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego jak ograniczone są możliwości inwestowania na gruncie polskim w innowacyjność. Spośród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw pytanych o to jak chcą budować swoją pozycję konkurencyjną , tylko 0'3 procent mówi, że chcą to robić poprzez inwestowanie w badania i rozwój.
"Małe i średnie przedsiębiorstwa określają się jako firmy inwestujace w nowe rozwiązania, ale raczej dotyczy to tego, co już inni :więksi i silniejsi wdrożyli" - mówi.
Dlatego w ocenie Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek nie można liczyć na to, że w ciągu najbliższych 3- 5 lat małe i średnie przedsiębiorstwa przyczynią się do zwiększenia części Produktu Krajowego Brutto, przeznaczanej na badania i rozwój. A wynosi ona zaledwie 0'6 procent PKB, co sytuuje nas prawie na końcu listy krajów unijnych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)