Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja powodziowa Polsce

0
Podziel się:

Cały czas podnosi się stan Wisły w Sandomierzu. Obfite opady deszczu spowodowały, że rzeka przekroczyła tam stan ostrzegawczy. W godzinach popołudniowych spodziewane jest przekroczenie stanu alarmowego, który na Wiśle wynosi teraz 610 centrymetrów.

Za kilka godzin po zebraniu i przeanalizowaniu danych z biegu rzeki Powiatowy Sztab Antykryzysowy zdecyduje, czy wprowadzić stan pogotowia, czy też alarmu przeciwpowodziowego. Na razie nie ma informacji o podtopieniach czy przeciekaniu wałów. Te, w najbardziej newralgicznych miejscach, zostały wzmocnione przy użyciu nowoczesnych technologii.
Fala wezbranej Wisły dotarła do województwa podkarpackiego. Służby wojewody uspokajają jednak, że na razie stan ostrzegawczy przekroczony jest nieznacznie i prawdopodobnie nie grozi powódź. Zaczął opadać poziom wody w Wiśle w Małopolsce, więc woda spływa bardzo powoli i nie powinna przedostać sie poza obwałowania. Na wodowskazie w Szczucinie stan alarmowy przekroczony jest o 22 centymetry.
Alarm powodziowy obowiązuje w sześciu nadwiślańskich gminach Podkarpcia. Pogotowie przeciwpowodziowe - z powodu przyboru Wisły - ogłoszono w wczoraj w Radomyślu nad Sanem w powiecie stalowowolskim. O ponad metr przekroczony jest stan ostrzegawczy na Wiśle na wodowskazach w Sandomierzu i Zawichoście. Na pozostałych podkarpackich rzekach sytuacja uspokoiła się.
Nie ma też zagrożenia powodziowego w Lubelskiem. O godzinie 5.00 rano poziom Wisły w Annopolu wynosił 418 centymetrów i niewiele przekraczał stan ostrzegawczy. Woda opadła w ciągu doby o ponad pół metra.
Jednak druga wysoka, alarmowa fala wiślana dotarła dopiero do Krakowa i w ciągu 2-3 dni spodziewana jest w Lubelskiem - informuje dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubelskiego.
Fala kulminacyjna na Odrze przechodzi przez Opole. Jej wysokość jest mniejsza niż się obawiano.
W zależności od układu rozlewisk, są miejsca gdzie woda już opada, ale są też nieznacznie podniesienia się poziomu rzeki - informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.
Dodatkową dobrą informacją dla mieszkańców Opolszczyzny jest brak opadów po stronie czeskiej, co sprawia, że rzeki w początkowej fazie biegu już nie przybierają.
Dziś najwyższa na Odrze fala pojawi się po południu w Brzegu.
Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu zapewnia, że Dolny Śląsk jest na razie bezpieczny. W Dolnośląskiem stan alarmowy jest przekroczony w Ścinawie o 16 i Oławie o 20 centymetrów. Obowiązuje tam pogotowie przeciwpowodziowe.
Fala wezbraniowa na Odrze przepłynie przez Dolny Śląsk w nocy z poniedziałku na wtorek.
Unormowała się natomiast sytuacja w rzekach powiatu kłodzkiego. Nie przekraczają już one stanów alarmowych.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)