Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczątki ludzkie na miejscu poszukiwań archiwum Bundu

0
Podziel się:

Szczątki - archiwum Bundu - Park Krasińskich

Na szczątki kilku osób natrafili archeolodzy poszukujący legendarnego archiwum Bundu. Prace archeologiczne odbywają się w Parku Krasińskich w Warszawie. Właśnie w jednej z kamienic, których ruiny znajdują dziś w Parku, według relacji jednego z przywódców powstania w getcie Marka Edelmana, ukryte zostało archiwum.
Prowadzący prace Zbigniew Polak wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że archeolodzy dokonali makabrycznego odkrycia. Na pewno odnaleziono szczątki dwóch osób. Kości jednej były porozrzucane w gruzowisku, druga osoba, kobieta została prawdopodobnie pochowana w prowizorycznym grobie w piwnicy kamienicy.
"Archeolodzy odnajdują ludzkie szczątki, które są porozrzucane po ruinach piwnic kamienicy"- wyjaśnia Piotr Sobczak, który odnalazł między innymi czaszkę oraz kilka kości. Jego zdaniem, te części szkieletów należały nie do dwóch lecz do 3. lub nawet 4. osób.
Odnalezione szczątki zostają wydobyte i po oczyszczeniu i opisaniu będą przekazane gminie żydowskiej. Zdaniem archeologów, w ciągu następnych dni, podczas prac, będą odnajdywane kolejne ludzkie kości.
"Do tej pory nie udało się odnaleźć archiwum Bundu ale eksperci odkryli wiele przedmiotów, które mają wartość historyczną"- mówi Zbigniew Polak. Są to pozostałości wyposażenia budynków, pozostałości warsztatów rzemieślniczych, które istniały w tym miejscu, wszystko to pokazuje, że do końca ludzie w getcie pracowali i walczyli o przeżycie.
Choć trwają poszukiwania legendarnego archiwum Bundu, to nie wiadomo co może ono zawierać. Eksperci podejrzewają, że mogą być tam dokumenty dotyczące między innymi kontaktów lewicowej żydowskiej partii z Armią Krajową i rządem RP na uchodźstwie.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)