Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef MON chce więcej kobiet w wojsku

0
Podziel się
bEqEFzGZ

MON-kobiety w armii-plany

Więcej kobiet w armii. Szef MON Tomasz Siemoniak chce, aby w ciągu trzech lat kobiety w polskim wojsku stanowiły 5 procent. Polska ma najbardziej męską armię NATO. Teraz służbę wojskową pełni ponad 2700 pań, czyli niecałe 3 procent wszystkich żołnierzy.
Tomasz Siemoniak podczas uroczystej konferencji w ćwierćwiecze służby wojskowej kobiet w Polsce podkreślił, że mamy coraz więcej pań w armii. W ciągu ostatnich dwóch lat ich odsetek w naszej armii urósł o jeden procent. "Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat dojdziemy do tych pięciu procent, że doczekamy pierwszej kobiety generała bądź admirała w polskiej armii" - powiedział minister. Podkreślił, że będzie to symboliczny moment, ale musi to stać się naturalnie, a nie przez odgórną decyzję. "Myślę, że jesteśmy już tego coraz bliżsi" - dodał szef MON.
Kobieta - Beata Oczkowicz - jest współodpowiedzialna za polskie wojsko. Jako wiceminister obrony twierdzi jednak, że kobiet w armii nie należy faworyzować. Przytacza opinię jednej ze swoich współpracowniczek "W wojsku nie ma kobiet i mężczyzn. Są tylko żołnierze". Podkreśliła, że dobrze byłoby, gdyby zawsze oceniano pracę kobiet poprzez ich profesjonalizm, poprzez to jak wykonują swoje obowiązki, a nie ze względu na płeć. "Profesjonalizm i odwaga nie mają płci" - podkreśliła wiceminister.
Komandor Bożena Szubińska, pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet podkreśla, że po 25 latach ciągle jednak trzeba pracować nad relacjami między żołnierzami mężczyznami i kobietami. Wciąż nie ma pełnej akceptacji dla kobiet w armii. "Jest dużo niechęci i stereotypów" - powiedziała Szubińska. Komandor zaznaczyła, że po zapowiedzi szefa MON o zwiększeniu liczby kobiet w armii zaprotestowali mężczyźni. Skarżyli się, że są dyskryminowani, bo nie mają pełnomocnika do spraw mężczyzn w armii. "Pamiętajmy, że to kobiety są mniejszością w armii" - podkreśla.
Najwięcej kobiet służy w wojskach lądowych i siłach powietrznych. 427 pań pełni funkcje dowódcze.

IAR

bEqEFzHC
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)