Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec wręczyli nagrodę

0
Podziel się:

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec wręczyli w Warszawie wspólną nagrodę za działanie na rzecz poprawy stosunków i wzajemnego zrozumienia społeczeństw.

Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier uhonorowali niemiecką Akcję Znaku Pokuty - Służba dla Pokoju i polską Fundację Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Nagroda szefów dyplomacji Polski i Niemiec przyznawana jest przez kapitułę od 1993 roku.

Akcja Znaku Pokuty - Służba dla Pokoju została założona w 1958 przez niemieckich luteran. Inicjatywę założenia akcji wysunął Lothar Kreyssig, który w okresie narodowego socjalizmu opowiadał się przeciwko mordowaniu kalekich i upośledzonych. Podstawą Akcji Znaku Pokuty było uznanie winy historycznej Niemców w latach 1933- 1945.

W odezwie założycielskiej napisano "My, Niemcy rozpoczęliśmy drugą wojnę światową i przez to winni jesteśmy bardziej niż inni niezmierzonego cierpienia ludzkości".

Akcja Znaku Pokuty została założona jako inicjatywa ogólnoniemiecka. Przeciwstawia się tendencjom do samorozgrzesznia się i wypierania z pamięci przeszłości narodowo- socjalistycznej. Wolontariusze Akcji Pokuty - Służby dla Pokoju przebywają pół roku w wybranym kraju, pracując na rzecz osób upośledzonych, mniejszości narodowych, ludzi biednych i odrzuconych. Opiekują się także ocalonymi podczas drugiej wojny światowej i tworzą projekt w miejscach Zagłady w całej Europie.

Nagrodę dla strony polskiej otrzymała Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Krzyżowa jest miejscem dialogu i spotkań. Do historii przeszła msza pojednania, odprawiona w tej miejscowości w 1989 roku, z udziałem premiera Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Fundacja pracuje na rzecz wzajemnego poszanowania narodów, społeczności i jednostek. Prowadzi Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży i Akademię Europejską; w ramach programu "Wolontariat Europejski" wysyła gości i wolontariurzy z krajów unijnych i Ukrainy. Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego realizuje projekt "Memoria. Wolontariat dla europejskiego dziedzictwa narodowego", który jest wspierany i realizowany przez niemiecką, fundację "Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość".

W uroczystości bierze udział Władysław Bartoszewski, który w Kancelarii premiera odpowiada za dialog międzynarodowy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)