Notowania

nato
06.10.2010 14:47

Talibowie znów spalili konwój NATO. A to nie koniec

Rebelianci zapowiadają, że przeprowadzą kolejne ataki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Pakistańscy talibowie przyznali się do przeprowadzenia dzisiejszego ataku na przedmieściach Kwety w Beludżystanie na transport z zaopatrzeniem dla sił NATO w Afganistanie. *

W wyniku ataku podpalono 40 samochodów z wyposażeniem wojskowym oraz kilkanaście cystern z paliwem.

W swoim oświadczeniu talibowie z ugrupowania Tehrik-e-Taliban zapowiadają kolejne tego typu ataki. Ich celem ma być sparaliżowanie dróg zaopatrzenia sił natowskich wiodących przez Pakistan.

Pakistańscy talibowie należą głównie do plemion pasztuńskich mieszkających zarówno w Pakistanie, jak i w Afganistanie. Pasztunowie uważają, że ich rodzinne ziemie są dyskryminowane przez Kabul i Islamabad. Jednocześnie udzielają schronienia członkom Al-Kaidy oraz islamskim radykałom tworzącym ruch talibów.

Ahmed Quarishi, analityk z Islamabadu uważa, iż istnieje tylko jedna droga rozwiązania kwestii radykalizmu pasztuńskiego: _ Trzeba doprowadzić do politycznego pojednania w Afganistanie. To jest to, co władze pakistańskie próbują uświadomić Amerykanom i czego elementem musi być rozwiązanie problemu społecznej i politycznej izolacji Pasztunów. _

Tereny zamieszkiwane przez ludność pasztuńską na pograniczu pakistańsko-afgańskim zawsze cieszyły się dużą niezależnością, ale jednocześnie były bardzo zacofane. Obecnie Pasztunowie i wywodzący się z ich ziem ruch talibów destabilizują sytuację nie tylko na pograniczu, ale także na ziemiach Beludżystanu i Sindhu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t112490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;bombarduja;w;pakistanie;za;europe,29,0,687389.html) Amerykanie bombardują w Pakistanie za Europę Osama bin Laden znów się uaktywnia. Przygotowuje ataki na Stary Kontynent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t112099.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pakistanczycy;nadal;blokuja;konwoje;nato,98,0,685666.html) Pakistańczycy nadal blokują konwoje NATO Blokada to protest przeciw ostrzeliwaniu przez sojuszników strefy przygranicznej.
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz