Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Telemedycyna może dać setki milionów oszczędności

0
Podziel się

Chorzy zamiast w szpitalu taką samą opiekę mogą mieć w domu.

Telemedycyna może dać setki milionów oszczędności
(DNY59/CC/iStockphoto)
bEpyqxhh

Chorzy nie muszą spędzać miesięcy w szpitalu z dala od rodziny. Taką samą opiekę mogą mieć w domu za mniejsze pieniądze.

Pacjenci Instytutu Kardiologii w podwarszawskim Aninie mają w domach niewielkie urządzenie z elektrodami, którym mogą sami przeprowadzać badanie serca. Takie przenośne EKG można połączyć z telefonem komórkowym i wysłać dane do Instytutu. Tam dyżurny lekarz od razu oceni stan zdrowia chorego - pisze _ Gazeta Wyborcza _.

Z raportu Pracodawców RP wynika, że dzięki usługom telemedycznym szpitale mogłyby ograniczyć koszty nawet o 40 procent. Eksperci zwracają uwagę, że trzeba jednak najpierw przekonać do tego NFZ.

bEpyqxhj

Gazeta zwraca uwagę, że te metody stosuje sie już w innych krajach Unii Europejskiej. We Francji na około 55 tysięcy łóżek szpitalnych przypada około 10 tysięcy tych z chorymi leczącymi się pod kontrolą lekarza, ale u siebie w domu.

Raporty Money.pl
*Prywatna służba zdrowia: Czy politycy słusznie nią straszą? * Wydatki na leczenie ) Polaków mogą przekroczyć w tym roku 80 miliardów złotych. Publiczna służba zdrowia będzie kosztować - zgodnie z planowanym budżetem N )FZ - przeszło 53 miliardy. Kolejne 30 miliardów wydamy już z własnych kieszeni.
*Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków * Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby ) zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika z ankiety Money.pl
*Dziura w ZUS rośnie. Coraz trudniej będzie ją zasypać * W najbliższych latach niedobór w kasie ZUS sięgnie 70 mld zł. Mimo rosnących wpływów z naszych składek. Tylko w tym roku budżetowe dopłaty do ZUS i KRUS sięgną 80 miliardów złotych.
bEpyqxhK
KOMENTARZE
(0)