Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Telewizja-niepełnosprawni-Komorowski-Dworak

0
Podziel się:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce wymóc na nadawcach telewizyjnych większą dbałość o niepełnosprawnych odbiorców. Jeszcze w tym roku przedstawi odpowiedni projekt - zapowiedziano podczas debaty w Pałacu Prezydenckim.

W trakcie spotkania wskazywano na "całą rzeszę" ludzi bez orzeczonej niepełnosprawności, którzy na przykład nie mogą nadążyć z odczytywaniem napisów, albo głos lektora zlewa im się z dźwiękiem oryginału. Dla wielu klawisze w pilotach nie są wystarczająco odseparowane. Nie można jednym kliknięciem wybrać usługi tłumacza migowego, albo audiodeskrypcji. Przewodniczący Rady Radiofonii, Jan Dworak, podkreślił, że to nie jest problem marginalny. Dotyczy - wraz z rodzinami - jednej trzeciej polskiego społeczeństwa.
W ocenie Bronisława Komorowskiego, duże szanse niesie cyfryzacja nadawania sygnału telewizyjnego. Prezydent ma nadzieję, że nadawcy maksymalnie wykorzystają pojawiające się możliwości. Cyfryzacja pozwala na przykład guzikiem pilota wybrać usługę "tłumacz", albo "audiodeskrypcja". To korzystne rozwiązanie, bo dobrze widzącym odbiorcom niejednokrotnie przeszkadza pojawiający się na ekranie tłumacz języka migowego na ekranie. Oni nie musieliby oglądać programu z tłumaczem - zauważono podczas dyskusji. Chodzi więc o to, by nadawcy nie oszczędzali nadmiernie i umożliwiali taką usługę, a - z drugiej strony - by producenci wypuścili na rynek odpowiednie piloty.
Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Piotr Pawłowski, skrytykował nadawanie przez telewizję publiczną programu dostępnego dla niepełnosprawnych w soboty o 5.30 rano. W jego ocenie, to działanie obliczone jedynie na poprawę statystyki, bez rzeczywistej chęci dotarcia do osób słabo widzących czy też słabo słyszących.
Z odpowiedzi prezesa TVP można wnioskować, że to się zmieni. Juliusz Braun podkreślił, że telewizja publiczna ma też sukcesy - między innymi emituje serwis info dla niepełnosprawnych w najlepszym czasie antenowym, o 16.30. Na zainstalowanym w Pałacu Prezydenckim ekranie pokazano film z audiodeskrypcją. Polega to na tym, że lektor opisuje co widać. Z takiego programu chętnie korzystają osoby słabo widzące a także niewidome. Prezes TVP zachęcał do odwiedzenia strony internetowej telewizji publicznej, gdzie można znaleźć około 100 plików z audiodeskrypcją. Telewizja Polska wydaje też przygotowane w taki sposób płyty DVD.
Juliusz Braun podkreślił, że w obecnej sytuacji znacznych braków abonamentowych nadawca publiczny musi zarobić na programy misyjne, w tym na tak zwane usługi dostępu. Jedną z usług dostępu jest właśnie audiodeskrypcja. Dodał, że BBC, która w stu procentach udostępniła swój program niepełnosprawnym, otrzymuje "sto razy więcej pieniędzy".
Telewizja Polska pod względem usług dostępu, w porównaniu ze stacjami komercyjnymi, jest najlepsza w kraju. W napisy zaopatrzono już 15% jej programów, podczas gdy ustawa mówi o 10-ciu porocentach . Z audiodeskrypcją jest gorzej.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)