Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tokio - ACTA - podpisane

0
Podziel się:

Polska ambasador Jadwiga Rodowicz w imieniu polskiego rządu podpisała w Tokio umowę ACTA. Podpis pod umową złożyli też przedstawiciele Unii Europejskiej.

Według autorów porozumienia ma ono zapewnić "skuteczne dochodzenie i egzekwowanie praw własności intelektualnej." Zdaniem przeciwników dokument ogranicza wolność internetu. Swój sprzeciw wobec umowy ACTA podkreślają internauci, którzy założyli inicjatywę "Wolność dla Internetu". Reprezentuje ona około 100 tysięcy osób, które podpisały apel do premiera o odstąpienie od podpisania umowy. W piśmie do premiera Inicjatywa podkreśla, że 25 profesorów z całego świata wyraziło opinię, że przyjęcie zapisów umowy może naruszać prawo do informacji i wolności słowa.
Minister kultury odpierał wczoraj w Sejmie zarzuty dotyczące tajnego procedowania nad dokumentem. Bogdan Zdrojewski twierdził, że już 25 listopada 2009 roku rząd postulował, by porozumienie zostało poddane jawnym negocjacjom. Zapewniał też, że rząd od początku chciał, by dokument nie naruszał praw obywatelskich. Minister Zdrojewski zapewniał, że konsultował się w tej sprawie między innymi z Ministerstwami Gospodarki, Sprawiedliwości, Finansów, a także z prezesem Urzędu Patentowego. Zdrojewski przekonywał też, że dokument w minimalnym stopniu odnosi się do tego, przeciwko czemu protestują jego oponenci.
Minister cyfryzacji Michał Boni poinformował, że w ciągu tygodnia wskaże, w jakich obszarach trzeba wzmocnić polskie prawa w związku z porozumieniem.
Wczoraj w wielu miastach Polski odbyły się manifestacje przeciwko podpisaniu umowy.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)