Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trójka-politycy-służba zdrowia

0
Podziel się:

Prawo i Sprawiedliwość domaga się referendum w sprawie ewentualnej prywatyzacji szpitali. Wicemarszałek Sejmu z PiS-u Marek Kuchciński tłumaczył w "Śniadaniu w Trójce", że to ostateczność. Mówił też, że polska służba zdrowia jest w fatalnym stanie, a rząd nie robi nic, by to naprawić. Zamiast naprawiać i wprowadzać reformy, rząd zrzuca z siebie odpowiedzialnośc na samorządy - powiedział. Dodał, że skoro rząd nie wprowadza dobrych rozwiązań, niech o tym zdecyduje naród. To najbardziej zdroworozsądkowe podejście - uważa Kuchciński.

Poseł SLD Bartosz Arłukowicz uważa, że w Polsce potrzebna jest reforma służby zdrowia, a nie referenda na temat prywatyzacji szpitali. Jego zdaniem z Polsce potrzeba zarówno prywatnych, jak i państwowych placówek. Podkreślił, że prywatne szpitale już są. Dodał, że reforma służby zdrowia, nad którą pracuje sejmowa komisja zdrowia nie zmierza w kierunku prywatyzacji wszystkich szpitali w Polsce. Jego zdaniem, ważniejsze od tego skąd będzie finansowane leczenie jest wysokość tego finansowania. Problemem jest jakość wyceny procedur medycznych, żebyśmy rzetelnie wyceniali zadania, przed którymi stoją lekarze i szpitale - powiedział.
Jarosław Gowin z PO przypomniał, że w 2008 roku koalicja przeforsowała w Sejmie pakiet ustaw zdrowotnych, które zawetował prezydent Lech Kaczyński. Poseł nie zgodził się z Bartoszem Arłukowiczem, że wydatki na służbę zdrowia są za niskie. Pan bierze pod uwagę tylko to, co idzie ze składki zdrowotnej, ale drugie tyle idzie z prywatnych kieszeni Polaków - powiedział. Jarosław Gowin zgodził się natomiast z opinią, że trzeba zracjonalizować wydatki na leczenie. Apelowal też, by nie straszyć prywatyzacją szpitali.
Paweł Poncyljusz z PJN-u chwalił obecny system finansowani procedur medycznych poprzez NFZ. Jego zdaniem, wymaga to korekt. Jest poważny problem informatyzacji słuzby zdrowia - powiedział.
Dla europosła PSL-u Jarosława Kalinowskiego, propozycja przeprowadzenia referendum w sprawie prywatyzacji szpitali nie jest propozycja programową. To propozycja wyborcza - uważa polityk. Dodał też, że Prawo i Soprawiedliwość od dawna straszy prywatyzacją szpitali.
Podobnego zdania, co Jarosław Kalinowski, jest doradca prezydenta Henryk Wujec. Jak powiedział, referendum nie jest metodą na naprawę służby zdrowia. Dodał, że różne propozycje jego naprawy mogą być przedstawione w kampanii wyborczej i wtedy obywatele wybiorą, która partia będzie to robić.
W lutym sejmowa podkomisja pozytywnie zaopiniowała cztery projekty z rządowego pakietu ustaw zdrowotnych. Wśród nich jest projekt ustawy o działalności leczniczej dotyczący funkcjonowania szpitali. Nie ma w nim mowy o obowiązkowym przekształceniu szpitala w spółkę. Jest dowolność. Samorządy, które szpitala nie przekształcą, będą musiały pokryć ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jeśli tego nie zrobią, w ciągu 12 miesięcy będą musiły przeklształcić go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)