Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trójka - Sikorski o gazie, Rosji i NATO

0
Podziel się:

Radosław Sikorski jest zadowolony z zawarcia umowy gazowej z Rosją.

Minister spraw zagranicznych powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że umowa jest satysfakcjonująca dla obu stron - Rosja będzie mogła sprzedać więcej gazu, a Polska będzie mogła kupować paliwo bezpośrednio od producenta bez klauzuli reeksportu. Zgodnie z prawem europejskim, polska firma państwowa będzie zarządzała tranzytowym gazociągiem jamalskim. Sikorski dodał, że także czas obowiązywania umowy, do roku 2020-22 jest korzystny, gdyż do tego czasu Polska zbuduje gazoport i może zacząć wydobywać gaz łupkowy. Minister powiedział jednak, że skrócenie czasu obowiązywania umowy w stosunku do pierwotnych zamierzeń ma plusy i minusy - dłuższa umowa oznaczałaby gwarancję dłuższego tranzytu gazu rurociągiem jamalskim, na czym Polska zarabia.
Komentując rozpoczynającą się dziś wizytę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, Siergieja Ławrowa, Sikorski powiedział, że choć są sprawy, które różnią Polskę i Rosję, to jesteśmy sąsiadami i mamy dużo spraw do omówienia. Z każdym kwartałem rośnie liczba pomyślnie załatwionych spraw we wzajemnych stosunkach. Mówiąc o zorganizowanej kilka tygodni temu naradzie polskich ambasadorów, w której wziął udział szef rosyjskiej dyplomacji, Sikorski powiedział, że jest normalną praktyką, iż w takich naradach uczestniczą ministrowie z innych państw. Szef dyplomacji zaprzeczył twierdzeniom, jakoby minister Ławrow pouczał polskich ambasadorów.
Mówiąc o stosunkach Polski z Litwą, Sikorski powiedział, że są one takie same, jak od wielu lat. Polacy są jednak winni zaprzyjaźnionemu rządowi Litwy, aby mówić o tym, co nas boli. Szef dyplomacji podkreślił, że nie wypełniono postanowień polsko-litewskiego traktatu o przyjaźni, mówiących o pisowni polskich nazwisk. Wilno nie realizuje też zobowiązań, dotyczących zaopatrywania rafinerii w Możejkach. Sikorski powiedział, że strona polska będzie cierpliwie przekonywać Litwinów, aby wypełnili swoje zobowiązania i traktowali mniejszość polską tak, jak mniejszość litewska jest traktowana w Polsce.
Nawiązując do sprawy gwarancji bezpieczeństwa w NATO, minister Sikorski podkreślił, że artykuł 5 Traktatu Atlantyckiego mówi, iż w przypadku zagrożenia jednego z państw Sojusz podejmuje takie działania, jakie uzna za stosowne. Dodał, że Polska chciałaby, aby ta reakcja była jak najbardziej automatyczna, ale trzeba się liczyć z czynnikami politycznymi. Sikorski podkreślił, że nikt nie rozważa likwidacji NATO, a Polska jest zadowolona z istniejącej architektury bezpieczeństwa. Przyznał, że Rosja chce innej wizji, w której odgrywałaby większą rolę, ale Polska nie musi się na to godzić.
Radosław Sikorski powiedział, że informacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce są spekulacjami prasowymi, nie potwierdzonymi przez żaden rząd. Podkreślił, że gdy był ministrem obrony, tajnych więzień nie było w żadnym z obiektów Wojska Polskiego. Sikorski powiedział jednak, że polski wywiad od 20 lat współpracuje z wywiadem amerykańskim, a służby specjalne chcąc zapobiec zagrożeniom muszą czasami stosować ostre metody.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)