Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trójka Kalisz o śledztwie i komisji

0
Podziel się:

Ryszard Kalisz uważa, że dzisiejsza konfrontacja będzie mieć bardzo ważne znaczenie dla prac sejmowej komisji śledczej badającej przyczyny śmierci Barbary Blidy. Jednak gość Programu Trzeciego Polskiego Radia nie mógł określić kiedy komisja zakończy prace.

Naprzeciwko siebie usiądą: były szef ABW Bogdan Święczkowski i były komendant główny policji Konrad Kornatowski. Konfrontowane mają być ich zeznania dotyczące narad z 2007 roku, sprzed próby zatrzymania Barbary Blidy. Poseł SLD uważa, że po tej konfrontacji będzie trzeba dokończyć przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro. Wtedy będzie można przystąpić do finalizacji prac komisji - dodał przewodniczący komisji śledczej.
Podczas zeznań przed komisją, Konrad Kornatowski mówił między innymi, że były minister sprawiedliwości i właśnie Bogdan Święczkowski przedstawiali ówczesnemu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu plan zatrzymania posłanki w związku z "aferą węglową". Mieli przekonanie, że mają "hiciora", super fajną sprawę, która będzie medialna - zeznał Kornatowski przed komisją.
Bogdan Święczkowski temu zaprzeczył. Zapewniał sejmowych śledczych, że na pewno nazwisko Barbary Blidy nie padło w żadnym szczególnym kontekście. Podkreślał, że w lutym 2007 roku nie było mowy o żadnych zatrzymaniach i zarzutach, a tym bardziej o środkach zapobiegawczych.
Ryszard Kalisz negatywnie ocenił dotychczasową pracę śledczych rosyjskich badających katastrofę smoleńską. Zdaniem polityka SLD wynika to ze specyficznego modelu pracy, który panuje za naszą wschodnią granicą, którą cechuje duża powolność. Kalisz podkreślił jednak, że należy pozytywnie ocenić dotychczasową pracę, jaką wykonują polscy śledczy.
W jego opinii w Rosji większość spraw toczy się bardzo powoli, nawet tych bardzo ważnych. Dlatego należy oczekiwać od Moskwy przyspieszenia tych działań a do tego polskie władze powinny wywierać na Rosjanach większą presję. Chociaż, jak zaznaczył poseł Sojuszu, to śledztwo nie może rzutować na stosunkach polsko-rosyjskich. Dodatkowo nasza strona musi dokończyć prace, które są prowadzone w Polsce, aby mieć zamkniętą część administracyjną tego postępowania.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)