Notowania

przepisy
30.06.2009 13:12

Trybunał Konstytucyjny: przepisy dotyczące prawa pracy są zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące prawa pracy są zgodne z Konstytucją. Chodziło o zapis wprowadzający zasady obliczania czasu pracy w sytuacji, gdy w jednym tygodniu występują dwa święta. KPPP Lewiatan złożyła skargę konstytucyjną, ponieważ uznała, że przedsiębiorcy dostali za mało czasu na dostosowanie się do nowych przepisów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zaskarżony przepis mówi, że ustawa wchodzi w życie 30 listopada 2006 roku, a ponieważ została opublikowana 29 listopada tego roku, vacatio legis wyniosła zaledwie jeden dzień.

Konfederacja nie kwestionuje nowych zasad, ale zwraca uwagę, że wszystkie przepisy zmieniające sytuacje prawna obywateli na ich niekorzyść winny być poprzedzone stosownym okresem dostosowawczym.

Zatrudnieni pracowali o jeden dzień krócej już w grudniu 2006 roku, jednak ich wynagrodzenie nie było zmniejszone. Wielu przedsiębiorców było tez stratnych, ponieważ nie mogli wywiązać się z kontraktów. Musieli też zapłacić wynagrodzenia za dzień wolny od pracy. Kiedy bowiem weszła w życie ustawa, to w przypadku występowania dwóch świąt w jednym tygodniu wymiar czasu pracy został obniżony o dwa dni. W efekcie pracodawcy zostali całkowicie zaskoczeni przez nowe przepisy w trakcie bieżącego okresu rozliczeniowego, co naraziło ich na znaczne szkody oraz dezorganizacje pracy. Konfederacja obliczyła, że zbyt szybkie wejście przepisu naraziło przedsiębiorców na ponad 500 milionów złotych strat.

Zdaniem wnioskodawców narusza to zasady: poprawnej legislacji, zaufania obywatela do prawa oraz świadomego i racjonalnego działania ustawodawcy.

Tagi: przepisy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz