Notowania

turcja
02.05.2009 16:46

Turcja w Unii? Co drugi Turek jest za

Integracyjne rozmowy Brukseli z Ankarą rozpoczęły się już ponad 20 lat temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Połowa Turków chce zjednoczenia swojego kraju z Unią Europejską - tak wynika z przeprowadzonych w ostatnich tygodniach sondaży.

Turcja jest obok państw bałkańskich jednym z tych krajów, w których negocjacje członkowskie są zaawansowane. Jednak ostatnio Unia zamroziła 8 rozdziałów negocjacyjnych z powodu konfliktu na Cyprze.

Rozmowy Brukseli z Turcją rozpoczęły się już ponad 20 lat temu. Przez ten czas były kilkakrotnie przerywane i wznawiane. Mimo to Turcy nie tracą nadziei i wierzą, że ich kraj wkrótce zostanie członkiem Unii.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Turcja chce mediować między Izraelem i Syrią ]( http://news.money.pl/artykul/turcja;chce;mediowac;miedzy;izraelem;i;syria,37,0,439077.html )
* [ Turcja musi przyspieszyć reformy ]( http://news.money.pl/artykul/turcja;musi;przyspieszyc;reformy,231,0,383463.html )

35-letni Cengiz, który mieszka po azjatyckiej stronie Stambułu, a pracuje w sklepie po europejskiej stronie mówi wysłannikowi Polskiego Radia, że gdy Turcja wejdzie do Unii, dostanie więcej pieniędzy, a do jego sklepu będzie zaglądać więcej turystów z zachodu. _ Geograficznie jesteśmy w Europie. W przyszłym roku Stambuł będzie europejskim miastem kultury. Przyniesiemy Europie różnorodność, bo jesteśmy między Europą, Azją i Bliskim Wschodem. Żyją tu muzułmanie i chrześcijanie _ - dodaje inny mieszkaniec Stambułu, Murat.

Według sondaży, poparcie dla wejścia do Unii w ostatnich latach spadło w Turcji z 70 do 50 procent. Powodem są nie tylko przeciągające się negocjacje, ale także wzrost znaczenia nacjonalistów i konserwatywnych muzułmańskich duchownych.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: turcja, wiadomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz