Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk-3 lata-podsumowanie

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk uznał, że trzy lata jego rządów to okres wielkiej budowy. Szef rządu podsumowuje na specjalnej konferencji prasowej trzy lata funkcjonowania jego gabinetu.

Premier Tusk podkreślił, że zadaniem tej koalicji jest właśnie wykorzystanie czasu wielkiej budowy, mimo nie zawsze sprzyjających okoliczności. Szef rządu powiedział, że gdy trzy lata temu wygłaszał expose, nie spodziewał się, że Polska napotka w tym czasie tyle trudności, trudnych, a czasem tragicznych wydarzeń.
Podczas konferencji za premierem na ścianie wisiały zdjęcia z blisko 4 tysięcy inwestycji realizowanych przez jego rządu. Szef rządu zapowiedział, że te zdjęcia będą dostępne dla odwiedzających Kancelarię Premiera w sobotę, podczas dnia otwartego.
Premier Tusk podkreślił, że zadaniem tej koalicji jest właśnie wykorzystanie czasu wielkiej budowy, mimo nie zawsze sprzyjających okoliczności. Szef rządu powiedział, że gdy trzy lata temu wygłaszał expose, nie spodziewał się, że Polska napotka w tym czasie tyle trudności, trudnych, a czasem tragicznych wydarzeń.
Premier jako sukces wskazywał przede wszystkim na inwestycje infrastrukturalne. Mówił, że symbolem wielkiej budowy są głównie drogi - autostrady, ekspresowe, a także przebudowywane drogi lokalne. Szef rządu mówił też o modernizacji kolei, na którą w tym roku przeznaczono prawie 5 miliardów złotych. Za te pieniądze modernizowane są między innymi 44 dworce kolejowe. Unowocześniane są też i budowane lotniska. Szef rządu wymienił też jako sukces budowę boisk, tak zwanych Orlików, wzrost liczby miejsc w przedszkolach, oddawanie do użytku placów zabaw czy ogródków jordanowskich. Przypomniał też o budowie gazoportu w Świnoujściu.
Szef rządu mówił, że Polska w czasie kryzysu była odnotowana na mapie zielonym kolorem. Jak podkreślił, nasz kraj teraz kojarzy się głównie z tym na Zachodzie. Nie z bałaganem i biedą, lecz z obroną przed falą kryzysową.
Premier Tusk powiedział, że ma poczucie niespełnienia jeśli chodzi o odbiurokratyzowanie gospodarki. Podkreślił, że nastąpił pewien postęp, ale wciąż zbyt mały, by mogli go odczuć zwykli obywatele. Premier powiedział, że tego nie da się załatwić jedną ustawą, bo czasami urzędnicy mogą wykorzystać jej zapisy przeciwko obywatelowi.
Szef rządu powiedział też, że ma problem, jak pogodzić wykorzystywanie środków europejskich z wpadaniem w spiralę zadłużenia. Zapewnił, że nie będzie cięć inwestycji infrastrukturalnych. Przyznał, że deficyt budżetowy i dług publiczny są duże. Powiedział, że jest to częściowo spowodowane tym, że Polska sprawnie pozyskuje unijne środki.
Szef rządu przyznał, że nie zrealizował kilku obietnic, w tym laptopa dla gimnazjalistów. Powiedział, że ta deklaracja z powodu braku środków jest odłożona w czasie. Zapewnił, że zostanie zrealizowana, gdy pojawią się środki. Większych środków wymaga też projekt Świetlików - centrów kultury, pomocy prawnej i społecznej.
Premier Donald Tusk wezwał swoich współpracowników do nieuczestniczenia w konfliktach, sprowokowanych przez opozycję. Szef rządu podsumował na specjalnej konferencji dorobek trzech lat swojego gabinetu.
Premier wezwał do odejścia od konfliktu, wywołanego przez opozycję. Powiedział, że logika wojny tylko przeszkadza, bo szuka ona przestrzeni, gdzie trudno o debatę, a łatwo o konflikt. Szef rządu wezwał swoich współpracowników, by przez ostatni rok rządów nie marnowali czasu na podejmowanie takich sporów, tylko koncentrowali się na tym, co pozytywne.
Szef rządu podkreślał, że hasło kampanii wyborczej PO dotyczące dystansowania się od polityki, dotyczy polityki rozumianej jako nieustanny konflikt.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)