Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk-emerytury-spotkania

0
Podziel się:

Mimo zawarcia kompromisu z koalicyjnym PSL, premier Donald Tusk wciąż szuka poparcia dla projektu reformy emerytalnej. Szef rządu spotkał się w tej sprawie z liderami partii opozycyjnych - Leszkiem Millerem i Januszem Palikotem. Obaj nie wykluczyli udzielenia poparcia rządowemu projektowi.

Leszek Miller po spotkaniu z premierem nie powiedział stanowczego "nie" reformie emerytalnej. Szef SLD zaznaczył, że w przyszły czwartek odbędzie się spotkanie całego klubu Sojuszu z szefem rządu. Miller powiedział, że stanowisko klubu zależy od zdolności kompromisowych szefa rządu.
Również Janusz Palikot nie wyklucza poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej. Lider Ruchu Palikota po spotkaniu z Donaldem Tuskiem mówił, że warunkiem jest spełnienie przez rząd kilku postulatów. Wymienił tu obowiązkowe badania osób powyżej 60-go roku życia na koszt państwa, waloryzację progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej oraz utworzenie funduszu żłobkowego. Janusz Palikot dodał, że jeśli te punkty nie znajdą się w agendzie projektu reform, to Ruch Palikota wstrzyma się od głosu.
Janusz Palikot zapowiedział też, że jego ugrupowanie wstrzyma się od głosu podczas sejmowego głosowania w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego reformy emerytalnej. Według lidera Ruchu Palikota proponowane pytanie jest "bez sensu" i "szkoda pieniędzy na przeprowadzenie głosowania".
Premier Donald Tusk po spotkaniu mówił, że postulaty zgłoszone przez Ruch Palikota pojawiały się już wcześniej, zgłaszane także przez inne środowiska. Podkreślił, że jeśli chodzi o "odruch serca", to już by je wprowadził, musi jednak uwzględniać możliwości finansowe budżetu państwa. Szef rządu dodał, że przyjedzie na kolejne spotkanie z Ruchem Palikota, a także z klubem SLD, "z głębokim przekonaniem, że argumenty z obu stron powinny wystarczyć, aby budować szeroki konsensus w sprawie podniesienia wieku emerytalnego"
Donald Tusk mówił, że na kolejne spotkanie z Januszem Palikotem w sprawie reformy emerytalnej umówił się we wtorek.
Premier przed rozmowami mówił, że spotyka się jedynie z tymi liderami partii i klubami, które dały sygnał do tego że mogą współpracować z rządem przy projekcie reformy emerytalnej:
Projekt emerytalny ma być gotowy w ciągu trzech tygodni. Jutro w Sejmie odbędzie się debata i głosowanie nad wnioskiem referendalnym. Poparcie dla niego deklarują SLD, PiS i Solidarna Polska.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)