Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk - Grupa Wyszehradzka w Pradze

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk przyleciał do Pragi, gdzie weźmie udział w szczycie Państw Grupy Wyszehradzkiej. Szefowie rządów będą rozmawiać o budżecie unijnym na lata 2014-2020, polityce energetycznej, Partnerstwie Wschodnim i zaplanowanym na 23 października szczycie Rady Europejskiej. Stronie polskiej zależy na tym, aby kraje Europy Środkowej działały wspólnie przy kształtowaniu przyszłego budżetu. Zależy nam na podkreśleniu roli, jaką odgrywa budżet Unii w zapewnianiu stałego wzrostu gospodarczego, a także roli polityki spójności w tym budżecie, powiedział rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz.

Czechy, które przewodniczą Grupie Wyszehradzkiej, chcą przyjąć wspólną deklarację w sprawie wieloletnich ram finansowych. Polska znajdzie się jednak w trudnej sytuacji. Z jednej strony nasze oczekiwania pokrywają się z tym, czego chcą pozostałe kraje. Z drugiej - jako kraj sprawujący prezydencję - musimy pełnić rolę arbitra, a to oznacza, że nie możemy podpisać się pod dokumentem w tej sprawie. Jak się nieoficjalnie dowiedziała IAR, udzielimy jedynie cichego wsparcia stanowisku, które zostanie wypracowane na szczycie.
Konrad Niklewicz poinformował, że premierzy będą rozmawiać także o bezpieczeństwie energetycznym tej części Europy. Jeśli chodzi o dostawy gazu, Czesi chcieliby wznowić dyskusję na szczeblu europejskim na temat korytarza południowego. Deklarują także duże zainteresowanie, jeśli chodzi o rozwój korytarza północ- południe. Jego elementem jest polsko-czeski interkonektor gazowy z Tranowic do Skoczowa, który we wrześniu otworzyli Donald Tusk i Petr Neczas.
Najprawdopodobniej w spotkaniu nie będzie uczestniczyła Iveta Radicova, Słowacja premier. Bratysława przeżywa polityczny kryzys po tym, jak słowacki parlament we wtorek nie zgodził się na zwiększenie udziału Słowacji w ratowaniu zadłużonej Grecji poprzez zwiększenie puli środków i uprawnień europejskiego funduszu antykryzysowego. Udało sie to dopiero wczoraj, dzięki czemu Słowacja jest ostatnim krajem eurolandu, który zatwierdził zmiany. Przed ratyfikacją reformy słowacki parlament, na mocy porozumienia z opozycyjnymi socjalistami, ustalił datę przedterminowych wyborów parlamentarnych na 10 marca przyszłego roku.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)