Notowania

tusk
07.02.2009 11:41

Tusk: Potrzebna jest nowa strategia dla NATO

Premier zapewnił w Monachium, ze Polska jest gotowa na instalacje tarczy antyrakietowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Szef polskiego rządu przemawiał w czasie dorocznej konferencji na temat światowego bezpieczeństwa. Słuchali go przywódcy Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Premier Donald Tusk oświadczył, ze Polska jest gotowa brać udział we wszystkich trudnych projektach, które zagwarantują bezpieczeństwo Europie. _ Chce potwierdzić polska zgodę na instalacje tarczy antyrakietowej _ - zadeklarował. Tusk zaapelował także o solidarność w dziedzinie energetyki. Powiedział, ze ostatni kryzys gazowy potwierdził, iż całej Europie potrzebna jest dywersyfikacja źródeł energii. Podkreślił, ze Europa będzie partnerem Rosji, ale tylko wtedy, gdy nie będzie przesadnie od niej uzależniona.

Premier Donald Tusk powiedział, ze nowa strategia NATO powinna zawierać spójna politykę wobec Rosji.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Premier wyjaśnił, ze Sojusz potrzebuje nowego programu działania, który uczyni go bardziej sprawnym i pomoże sprostać obecnym wyzwaniom. Tusk przypomniał, ze Polska i kraje Europy środkowo - wschodniej ubiegały się o członkostwo w NATO, gdyż wierzyły, ze gwarantuje to rzeczywiste bezpieczeństwo.

Tusk podkreślił, ze dla światowego bezpieczeństwa konieczna jest współpraca miedzy Unia Europejska i NATO. _ Niemcy i Polska mówią o problemach bezpieczeństwa prawie jednym głosem _ - dodał polski premier.

Polski szef rządu po raz pierwszy bierze udział w konferencji monachijskiej. Donald Tusk przemawiał na panelu z udziałem francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy oraz niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Wcześniej spotkał się zarówno z Angela Merkel jak i z nowym amerykańskim wiceprezydentem Joe Bidenem.

Tagi: tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz