Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tusk: priorytetem bezpieczeństwo socjalne

0
Podziel się:
bEEdSCyJ

Premier - rząd - program

Zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego rodzin będzie priorytetem rządu. Zapowiedział to premier Donald Tusk na konferencji prasowej, na której przedstawił program swego gabinetu na bieżący rok. Zdaniem szefa rządu, pod koniec roku bezrobocie będzie mniejsze niż 13 procent. Tusk zapowiedział też rozpoczęcie likwidacji "umów śmieciowych.
Premier powiedział, że wszyscy mamy wrażenie pozytywnego przełomu w gospodarce. Do Polski wraca optymizm oparty na konkretnych przesłankach - powiedział Donald Tusk. Dodał, że choć w tym roku nie będzie można zaszaleć z wydatkami, to będzie on początkiem zwrotu. Musimy zacząć odpowiadać na pytanie, "jak żyć za płacę minimalną" - podkreślił szef rządu. .
Donald Tusk powiedział, że choć zarzuca mu się poglądy socjalistyczne, to państwo musi być obecne w gospodarce i w regulacji stosunków pracy. Podkreślił, że bieżący rok musi być początkiem końca "umów śmieciowych". Ich likwidacja będzie jednak ostrożna ze względu na sytuację na rynku pracy. Proces ten rozpocznie się od oskładkowania umów-zleceń które, zdaniem premiera, przyczyniają się do patologii na rynku pracy. Rząd zmieni też zasady przyznawania zamówień publicznych tak, aby korzystały z nich firmy zatrudniające ludzi w godnych warunkach. Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radach nadzorczych również zostanie obciążone składkami.
Premier zapowiedział kontynuowanie programu Polskie Inwestycje. Jako przykład ich realizacji podał rozbudowę Elektrowni Opole, która zacznie się w lutym. Tusk zapowiedział włączanie spółek skarbu państwa w inwestycje, głównie w dziedzinie energetyki.
Szef rządu obiecał skrócenie kolejek do lekarzy. W marcu ma zostać przedstawiony harmonogram zmierzających do tego działań. Rząd zwróci też szczególną uwagę na poprawę sytuacji w leczeniu onkologicznym.
Premier powiedział też, że w bieżącym roku zostanie wprowadzona powszechna Karta Dużych Rodzin, mających co najmniej troje dzieci. Trwają też prace nad modelem społecznego wsparcia dla rodzin, jednak zacznie on działać dopiero w przyszłym roku. Tusk oświadczył, że od pierwszego września w pierwszych klasach szkoły podstawowej będzie obowiązywał jeden, bezpłatny podręcznik, którego właścicielem będzie szkoła i będzie użyczać go uczniom
Premier przypomniał, że szefowie poszczególnych resortów zaprezentują w styczniu swoje plany na 2014 roku.

IAR

bEEdSCzm
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)