Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tuszów: obchody 65 rocznicy śmierci gen Sikorskiego

0
Podziel się:

W Tuszowie Narodowym - miejscu urodzenia generała Władysława Sikorskiego zakończył się po południu pierwszy dzień obchodów 65 rocznicy jego śmierci. Kulminacyjnym punktem uroczystości było odczytanie aktu erekcyjnego i poświęcenie kamienia węgielnego pod planowane Centrum Pamięci Generała Sikorskiego i Żołnierzy II Wojny Światowej.

Uczestnicząca w uroczystości minister z Kancelarii Prezydenta Anna Gręziak powiedziała Radiu Rzeszów, iż należy oczekiwać szybkiej ekshumacji i badania szczatków generała Sikorskiego, które pozwoli na wyświetlenie wielu okoliczności tragedii w Gibraltarze. Jest w tej sprawie jednomyślność różnych opcji politycznych i grup społecznych - dodała minister Gręziak.

Uczestnicząca w uroczystościach Janina Wierzbicka-Kopeć, łączniczka Łukasza Cieplińskiego, inspektora ZWZ-AK Rzeszów i prezesa VI Zarządu WiN, powiedziała Radiu Rzeszów, że dla pokolenia wojennej konspiracji Władysław Sikorski był zarówno żołnierzem, jak i mężem stanu.

Dla wojewody podkarpackiego Mirosława Karapyty postać generała Władysława Sikorskiego jest wzorcem, który może także łączyć współczesnych Polaków i wskazywać im również dziś priorytety postępowania.

Jak powiedział Polskiemu Radiu wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Kałuża, Centrum Pamięci Generała Sikorskiego ma powstać w ciągu kilku najbliższych lat. W Tuszowie pamięć Władysława Sikorskiego jest stale kultywowana - dodał wójt Kałuża.

Uroczystość w Tuszowie zakończył apel poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem generała znajdującym się przed jego rodzinnym domem. Towarzyszyło jej także kilka przelotów repliki polskiego samolotu RWD 5. Jutro drugi dzień uroczystości - m.in. uroczysta sesja z odczytami poświęconymi gibraltarskiej katastrofie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)