Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
opinia
20.06.2010 14:32

Tybetańczycy - osiągnięcia uchodźców - opinie

Dla Tybetańczyków w Indiach obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Uchodźcy to okazja do refleksji nad stanem tybetańskiej diaspory w tym kraju. W Indiach przebywa niemal 150 tysięcy Tybetańczyków, którzy opuścili kraj, uciekając przed chińską dominacją w ojczyźnie. Większość z nich uważa, iż Indie stały się dla nich nowym domem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pozytywną opinię o sytuacji tybetańskiej diaspory w Indiach potwierdza XIV Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków przebywający od 1959 roku na wychodźstwie. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla uważa, że decyzja o emigracji była słuszna i właściwa. Pozwoliła Tybetańczykom znaleźć miejsce, w którym ich studia nad własną tradycją oraz dziedzictwem religijnym mogły rozwijać się w warunkach wolności.

Na osiągnięcia tybetańskich uchodźców w Indiach zwraca także uwagę Thubten Samphel, członek tybetańskich władz na emigracji. Uważa on, że uchodźcom udało się stworzyć spójny model demokratycznej społeczności, zbudować demokratyczne instytucje oraz zachować dziedzictwo kulturalne. W ocenie badaczy zajmujących się problematyką uchodźców Tybetańczycy są przykładem społeczności, która na wychodźstwie potrafiła stworzyć dobrze działającą społeczność zdolną do zachowania tradycji i umiejącą się odnaleźć w warunkach nowoczesności.

Tagi: opinia, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz