Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tygodnik powszechny
11.06.2006 17:32

"Tygodnik Powszechny" - Komisja Prawdy i Sprawiedliwości

Roman Graczyk krytykuje w "Tygodniku Powszechnym" pomysł powołania Komisji Prawa i Sprawiedliwości. Autor zwraca uwagę, że byłoby to niezgodne z konstytucją.

Podziel się
Dodaj komentarz

Graczyk pisze, że sprawa utworzenia tej komisji pokazuje brak respektu PiS dla obowiązujących reguł prawnych przy dochodzeniu do wyznaczonych celów politycznych. Zauważa, że "PiS wchodzi w te same koleiny moralnej wyższości, którymi podążały poprzednie wcielenia polskiej prawicy, od ZCh-N do AWS. Postawa moralnej wyższości źle się komponuje z liberalną demokracją, która nie jest skłonna przyznawać komukolwiek prawnych dróg na skróty".
Autor podkreśla, że do Komisji Prawdy i Sprawiedliwości mieliby wejść posłowie i sędziowie. Wywołuje to wątpliwości natury konstytucyjnej, gdyż może prowadzić do naruszenia zasady podziału władz. Zdecydowanie jest natomiast sprzeczny z konstytucją bardzo szeroki zakres prac Komisji, postulowany przez PiS. Zdaniem Graczyka, partia rządząca chce obejść tę trudność przez odpowiednie sformułowania w ustawie powołującej Komisję.

"Tygodnik Powszechny" nr 25/Siekaj/K.P.

Tagi: tygodnik powszechny, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz