Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE- szczyt- elektrownie jądrowe- testy

0
Podziel się:

Unia Europejska uważa, że sprawdzone powinny być nie tylko elektrownie atomowe na jej terytorium, ale także poza granicami. Taki zapis znalazł się we wnioskach unijnego szczytu w Brukseli. Chodzi o testy wytrzymałościowe. Unijni liderzy chcą, by objęte nim zostały zarówno te istniejące, jak i planowane elektrownie atomowe.

Takie zapisy forsowała Litwa, która uważa że elektrownie, które mają powstać na Białorusi i w Rosji mogą okazać się niebezpieczne. Premier Donald Tusk relacjonując obrady powiedział, że postulaty Litwy zostały przyjęte ze zrozumieniem. Dał do zrozumienia, że Polska popiera ten pomysł. "Wiadomo, że zagrożenia związane z energetyką jądrową przekraczają granice i w związku z tym my możemy zbudować najbezpieczniejsze siłownie jądrowe, ale wystarczy, że za naszą granicą będą złe, niesprawne, niepewne instalacje i wszyscy będziemy mieli poczucie zagrożenia" - powiedział premier.
Donald Tusk opowiedział się też za wyśrubowanymi kryteriami, dotyczącymi europejskich elektrowni atomowych, w tym także w Polsce. "Z pełnym spokojem przyjąłbym w Polsce wszystkie nadzory, testy i kontrole zarówno agencji międzynarodowych jak i Komisji Europejskiej właśnie dlatego, aby uczynić energetykę jądrową jeszcze bardziej bezpieczną i bardziej akceptowalną przez opinię publiczną" - tłumaczył premier.
Polska planuje rozpoczęcie budowy pierwszej elektrowni atomowej w 2016 roku. Bezpieczeństwo elektrowni jądrowych jest dyskutowane obecnie we Wspólnocie w związku z wydarzeniami w Japonii. Elektrownia w Fukushimie została poważnie uszkodzona w wyniku trzęsienia ziemi. Stąd pomysł w Unii by wszystkie elektrownie przeszły testy wytrzymałościowe. Mają się one rozpocząć pod koniec tego roku, a ich wyniki mają być publikowane. W Unii są 143 reaktory jądrowe w 33 elektrowniach zlokalizowanych w 14 krajach.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)