Notowania

wiadomości
16.03.2011 19:58

UE-Japonia-elektrownia atomowa

Kraje członkowskie powinny sprawdzać żywność importowaną z Japonii pod kątem radioaktywności - takie zalecenie rozesłała do unijnych stolic Komisja Europejska. Jest ono związane z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushimie, która została uszkodzona podczas silnego trzęsienia ziemi w ubiegłym tygodniu. Dziś rano poziom promieniowania silnie wzrósł w okolicy, po czym po pewnym czasie zmniejszył się.

Podziel się
Dodaj komentarz

Problemy z japońską elektrownią są od kilku dni - w wyniku trzęsienia ziemi doszło do awarii i poważnych eksplozji w reaktorach. Uszkodzone zostały systemy chłodzenia i teraz do reaktorów pompowana jest woda, by zapobiec stopieniu prętów paliwowych.
W związku z problemami i skażeniem powietrza Bruksela opublikowała zalecenia w ramach wczesnego systemu ostrzegania dotyczącego bezpieczeństwa żywności. Choć dane Brukseli mówią, że niewiele jest świeżej żywności importowanej z Japonii do Unii, to Komisja Europejska - jak powiedział jej rzecznik - woli dmuchać na zimne.
Sytuację śledzą też unijni eksperci do spraw nuklearnych gotowi do wyjazdu do Japonii, choć władze w Tokio na razie nie prosiły o wsparcie. Komisarz do spraw energii Guenther Oettinger przyznał, że to co dzieje się w Japonii niepokoi Unię, która spodziewa się pogorszenia sytuacji.

Informacyjna Agencja Radiowa

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz