Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE-Tusk-szczyt-OFE i budżet

0
Podziel się:

Polska jest zadowolona z projektu wniosków przygotowanych na unijny szczyt, który dziś po południu rozpoczyna się w Brukseli. Premier Donald Tusk powiedział, że w dokumencie znalazły się polskie postulaty.

Chodzi o ulgowe traktowanie krajów, które przeprowadziły reformy emerytalne, a także o zapisy dotyczące przyszłego, wieloletniego budżetu Unii po 2013 roku. "Musimy tych zapisów w dwóch punktach pilnować jak niepodległości" - mówił premier.
Jeśli chodzi o nowy budżet, to początkowo istniała groźba, że brytyjski premier David Cameron przeforsuje zapisy niekorzystne, mówiące o tym że wydatki w nowym budżecie powinny być ograniczone i to znacznie. Polska była z Wielką Brytanią w sporze - mówił premier i dodał, że Warszawa pilnowała by postulaty Londynu nie zostały uwzględnione. "Polska była bardzo zdeterminowana i ja swojej determinacji nie ukrywałem i tak nie byłoby naszej zgody na propozycję brytyjską. Wszystkim zależy na tym, żeby Unia Europejska wyszła z tego spotkania w atmosferze rzeczywistego konsensusu i dlatego Brytyjczycy, jak się okazało, muszą się też liczyć z naszym zdaniem" - podkreślił szef polskiego rządu.
Projekt wniosków ze szczytu, które otrzymało Polskie Radio mówi, że Komisja Europejska powinna do czerwca przygotować projekt budżetu.
Druga sprawa, którą chce przypilnować Polska, to zapisy dotyczące odliczania kosztów reform emerytalnych, choć projekt wniosków nie precyzuje jak będzie to wyglądało w praktyce. Propozycje w tej sprawie Bruksela ma przygotować na wiosnę. W dokumencie jest natomiast mowa o tym, że kraje, które teraz wykazują zobowiązania wobec przyszłych emerytów będą oceniane indywidualnie przy podejmowaniu przez Komisję decyzji o karnej procedurze nadmiernego deficytu i przy ocenie kryterium długu publicznego.
Obecnie dozwolone wskaźniki to poziom deficytu, który nie przekracza 3% PKB, a limit długu wynosił 60% PKB. Projekt dokumentów kończących szczyt wyklucza natomiast zmianę metodologii liczenia tych wskaźników.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)