Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE Austria i Niemcy - praca

0
Podziel się:

Austria i Niemcy, jako ostatnie kraje Unii Europejskiej, otworzyły dziś rynki pracy dla obywateli z nowej Wspólnoty, w tym z Polski. Nie potrzebują już oni zatem pozwolenia na pracę, mogą ją podejmować bez żadnych ograniczeń. Austria i Niemcy skorzystały z maksymalnego okresu przejściowego, zapisanego w traktatach akcesyjnych.

Usunięcie wszelkich barier w dostępie do rynków pracy dla obywateli ośmiu krajów to ogromna szansa - przekonuje Komisja Europejska i podkreśla, że skorzystają na tym pracownicy z nowej Unii, oraz Niemcy i Austria. Tak mówią doświadczenia tych państw starej Piętnastki, które wcześniej zniosły ograniczenia. Nie potwierdziły się - jak mówi rzeczniczka Komisji Cristina Arigho - obawy związane z masowym napływem imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej. "Nie doszło do żadnego, poważnego zakłócenia sytuacji na rynkach pracy, wręcz przeciwnie, swoboda w podejmowaniu pracy przyczyniła się do rozwoju gospodarczego" - dodała rzeczniczka. A ilu napływu pracowników mogą spodziewać się 2 kraje, które dziś zniosły wszelkie ograniczenia? "Według naszych szacunków do Niemiec przybędzie około 100.tysięcy pracowników, do Austrii natomiast 20 tysięcy" - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej. Trudno jednak to przewidzieć. Holandia też nie spodziewała się zbyt dużej liczby imigrantów zarobkowych - mowa było o
kilkunastu tysiącach, obecnie jest ich tam około dwustu tysięcy.
Podobne oczekiwania miała Wielka Brytania, a w rezultacie na Wyspy przybyło około miliona osób z Europy Środkowo-Wschodniej w poszukiwaniu pracy.
Wielka Brytania, wraz z Irlandią i Szwecją jako pierwsza zniosła ograniczenia w maju 2004 roku, czyli wraz z rozszerzeniem Unii. Później, w następnych latach dołączały kolejne kraje. Tylko Austria i Niemcy zamknęły rynki pracy aż na 7 lat.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)