Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Nie ma pełnej zgody ws. finansowania Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

Nie ma na razie pełnej zgody w Unii Europejskiej w sprawie finansowania bliższej współpracy z krajami zza wschodniej granicy. Chodzi o Partnerstwo Wschodnie, inicjatywę polsko-szwedzką, przewidującą ściślejsze kontakty z Gruzją, Ukrainą, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem. Do Partnerstwa ma być też włączona Białoruś, pod warunkiem, że w tym kraju dojdzie do demokratycznych przemian.

Niechętne finansowaniu krajów na Wschodzie były do tej pory państwa z Południa, takie jak Francja, czy Hiszpania, które są bardziej zainteresowane większym wsparciem Unii dla Śródziemnomorza. Komisja Europejska przeznaczyła na Partnerstwo Wschodnie 600 milionów euro do 2013 roku. Z tego 250 milionów euro pochodzi z puli przeznaczonej już wcześniej na projekty na Wschodzie. Kolejne 350 milionów trzeba będzie znaleźć gdzieś w unijnym budżecie i właśnie o tę sumę toczy się spór.

Jak się on zakończy? - różne są nastroje w Unii. Polski minister spraw zagranicznych mówi, że sprzeciwu nie słyszał, jest optymistą i liczy, że zgoda na sfinansowanie Partnerstwa Wschodniego zapadnie na unijnym szczycie w drugiej połowie marca. Tej pewności nie ma jednak szef francuskiej dyplomacji. Paryż i Warszawa różnie też patrzą na włączenie Rosji do Partnerstwa Wschodniego. Francja chce jej zaoferować możliwie jak najszerszą współpracę. Polska uważa, że powinna być ona ograniczona tylko do niektórych projektów.

finansowanie
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)