Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UE Polska - przewodnictwo - CEPS raport

0
Podziel się:

To była jedna z lepszych prezydencji w ostatnich latach, choć ograniczona przez traktat lizboński i fakt, że Polska jest poza strefą euro. Takie są główne wnioski raportu przygotowanego przez brukselski instytut badawczy - Centrum Studiów nad Polityką Europejską.

Ekspert instytutu Piotr Kaczyński podkreślił, że polscy urzędnicy i dyplomaci działali bardzo sprawnie. "Wieloletnie przygotowanie dało efekt. Ta prezydencja dla polskiej administracji publicznej jest tym, czym dla polskiej infrastruktury jest EURO 2012. Polska administracja publiczna zdała ten egzamin bardzo dobrze" - powiedział Polskiemu Radiu brukselski ekspert. Piotr Kaczyński dodał, że prezydencja była jednak ograniczona. "Przede wszystkim ograniczona przez nowe władztwo traktatu lizbońskiego, który wybił zęby prezydencjom rotacyjnym, bo w żaden sposób ani premier Tusk, ani minister Sikorski nie byli w stanie kontrolować agendy Rady Europejskiej, czyli szczytów. To co było na spotkaniach omawiane, nie wyznaczali Polacy, tylko wyznaczał przewodniczący Herman Van Rompuy i to jest to gigantyczne ograniczenie prezydencji rotacyjnej" - tłumaczył ekspert.
Polska nie mogła też wiele zrobić w najważniejszej sprawie, jaką jest walka z kryzysem w strefie euro, bo nie ma wspólnej waluty. Nie było polskiego ministra finansów na spotkaniach eurogrupy, ani polskiego premiera na szczytach strefy euro. "Więc mieliśmy do czynienia w tym najważniejszym aspekcie prezydencji, a więc zażegnywaniu i zwalczaniu kryzysu, z taką sytuacją, gdzie Polacy nie byli generałami w wojnie z kryzysem, ale żołnierzami, którzy dobrze wykonywali swoje zadanie, ale nie byli przy stole decyzyjnym" - podkreślił Piotr Kaczyński.
Jedną z kluczowych spraw, którą udało się Polsce zakończyć i wynegocjować, był sześciopak. To reformy gospodarcze wymuszające większą dyscyplinę finansową w Unii Europejskiej, które zaczęły obowiązywać 13. grudnia. Nowe przepisy, porządkujące finanse publiczne w Unii, mają uchronić Wspólnotę przed kolejnymi kryzysami w przyszłości. Przewidują one między innymi sankcje dla krajów strefy euro, które nie trzymają w ryzach budżetów i przekraczają dozwolone wskaźniki.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)