Notowania

chorwacja
22.04.2011 13:26

Ukradli im Marco Polo. Winny Berlusconi?

We Włoszech zdumienie wywołała wiadomość, że były prezydent Chorwacji Stjepan Mesic otworzył w Chinach muzeum Marco Polo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

We Włoszech zdumienie wywołała wiadomość, że były prezydent Chorwacji Stjepan Mesic otworzył w Chinach muzeum Marco Polo, _ wielkiego Chorwata _. Winą za to, co nazywa _ jawną kradzieżą _, prasa obarcza rząd Silvio Berlusconiego

Tak całą sprawę komentuje mediolański _ Corriere della Sera _: to dowód, że nasze władze nie nadają się do niczego. Żeby dać sobie ukraść Marco Polo! Gazeta przyznaje, że legenda o chorwackim pochodzeniu włoskiego podróżnika nie jest nowa.

Według niej miał się on urodzić na wyspie Curzola - po chorwacku Korcula - w Dalmacji. Problem jednak w tym, że w tamtych czasach i aż do XV wieku wyspa ta należała do Wenecji. Jak rządowi Włoch i włoskiej dyplomacji mógł umknąć fakt, że na otwarcie muzeum Marco Polo w mieście Yangzhou we wschodnich Chinach, zaproszono byłego prezydenta Chorwacji, pozostaje tajemnicą.
_ _

_ Corriere della Sera _ przypomina, że nie od dziś władze w Zagrzebiu przywłaszczają sobie kulturowe dziedzictwo Włoch. Najgłośniejszym tego przykładem była w 2000 roku wystawa chorwackiej sztuki sakralnej w Watykanie, na której pokazano dzieła Lorenzo Lotto, Tintoretta i Carpaccia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t137715.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/zmarl;dziedzic;producenta;slynnych;slodkosci,82,0,814930.html) Zmarł dziedzic producenta słynnych słodkości Wnuk założyciela firmy, jej dyrektor generalny zmarł na serce w czasie treningu na rowerze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/t116615.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/madoff;z;rzymu;oszukal;na;300;mln;euro,194,0,814274.html) "Madoff" z Rzymu oszukał na 300 mln euro Pieniądze należały do włoskich gwiazd telewizji, kultury, sportu, biznesmenów i przestępców.
Tagi: chorwacja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz