Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina - Trybunał Konstytucyjny- prezydent

0
Podziel się

Od dziś prezydent Ukrainy ma o wiele większe pełnomocnictwa. Trybunał Konstytucyjny uznał reformę 2004 roku za niezgodną z prawem i tym samym przywrócił poprzednią wersję Konstytucji z 1996 roku.

bEglnAlh

Według niej prezydent może, bez konsultacji z parlamentem, zwalniać premiera, prokuratora generalnego i szefa SBU. W ten sposób, bez referendum i rozmowy ze społeczeństwem, rządząca Partia Regionów, która wcześniej zwiększyła swój wpływ na Trybunał Konstytucyjny, znacznie umocniła pozycję Wiktora Janukowycza. Szef państwa zapowiada, że jest zainteresowany przestrzeganiem zasad demokracji. Jak mówi, "na Ukrainie będą rządy prawa, to główna zasada demokracji".
Deputowany opozycyjnego Bloku Julii Tymoszenko, Serhij Własenko, przekonuje, że w tej sytuacji powinny się odbyć nowe wybory, w tym też prezydenckie. Jego zdaniem, jeszcze dziś prezydent, premier i rząd powinni podać się do dymisji. Na pierwszym posiedzeniu powinno dojść do samorozwiązania parlamentu i ogłoszenia przedterminowych wyborów.
Ukraińcy wybierali prezydenta ostatni raz zimą tego roku. Miał on mieć jednak mniejsze pełnomocnictwa niż Wiktor Janukowycz po dzisiejszej decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEglnAlK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)