Notowania

wiadomości
29.01.2014 06:18

Ukraina Rada Najwyższa ma się zająć amnestią

Podziel się
Dodaj komentarz

Ukraina - parlament - amnestia

Ukraiński parlament ma się zająć dziś [29.01] ustawą o amnestii dla uczestników zamieszek w Kijowie. Dziennikarze i działacze społeczni obawiają się, aby nie objęła ona tych, którzy bili i katowali ich kolegów.
Ustawa o amnestii miała być przyjęta już wczoraj, jednak opozycja i rządzący nie byli w stanie porozumieć się co do jej tekstu. Dziennikarze przypomnieli deputowanym, że nie może ona objąć funkcjonariuszy oddziałów specjalnych Berkut, którzy bili ich kolegów, na przykład, reportera Radia Swoboda Dmytra Barkara. "Miałem kask z napisem "Prasa", ale go zdjęli bo po kasku bić jest niewygodnie, wygodniej po głowie" - wspominał.
Reporterzy parlamentarni pokazywali też deputowanym Partii Regionów zdjęcia pobitych kolegów i działaczy społecznych. Ci odwracali głowy. Jedynie przewodniczący klubu parlamentarnego Partii Regionów Ołeksandr Jefremow przeprosił za te przypadki i dodał, że w opracowywanym dokumencie zaznaczono, że amnestii nie podlegają osoby, które stosowały przemoc wobec dziennikarzy.
Ustawa o amnestii jest jednym z warunków pokojowego uregulowania konfliktu stawianych przez opozycję. Wczoraj władze spełniły inne żądanie swoich oponentów i parlament unieważnił ustawy ograniczające swobody obywatelskie.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz