Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraina rok Janukowycza demokracja

0
Podziel się

Pierwszy rok prezydentury Wiktora Janukowycza oznaczał osłabienie demokratycznych standardów. Zdaniem ukraińskich ekspertów, za wcześnie jest jeszcze aby mówić o dyktaturze.

bEhShgkB

W ciągu 12 miesięcy rządów Wiktor Janukowycz stał się centralną postacią ukraińskiego życia politycznego przejmując kontrolę nad rządem, parlamentem, sferą sądową, a także częścią mediów. Politolog Ihor Żdanow podkreśla, że władze ignorują przy tym poglądy społeczeństwa ponieważ nie są one równoprawne, a budowane przez rządzących na zasadzie "władza - podlegli, władza - poddani".
O naruszeniach praw człowieka na Ukrainie mówią międzynarodowe organizacje pozarządowe oraz Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Sygnałem ostrzegawczym było -na przykład- przyznanie azylu politycznego w Czechach byłemu ministrowi gospodarki Bohdanowi Danylyszynowi. Praga de facto uznała, że na Ukrainie nie można liczyć na uczciwy i niezależny proces sądowy.
Politolog Wołodymyr Fesenko zaznacza jednak, że jest zbyt wcześnie by mówić o dyktaturze. Jego zdaniem, Ukraina znajduje się na etapie wyboru dalszej drogi. "Albo uda się u nas zachować prawdziwą demokrację albo będzie to kierowana demokracja [jak w Rosji]. Ten ostatni wariant podoba się wielu przedstawicielom obecnej władzy" - dodaje.
Według badań stołecznego Instytutu Gorshenina, 40 procent Ukraińców uznaje areszty i przesłuchania działaczy opozycji za represje polityczne mimo że odbywają się one pod hasłem walki z korupcją. Wierzy w to jednak tylko 30 procent respondentów.

IAR

bEhShgle
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)