Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unikatowy rysunek Brunona Schulza trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie

0
Podziel się
bEiclTOt

s Unikatowy rysunek Brunona Schulza trafi do Muzeum Narodowego w Warszawie

Rzadki i cenny rysunek Brunona Schulza trafi do warszawskiego Muzeum Narodowego. Pochodzący z 1938 roku rysunek ołówkiem "Jakub, Józef i fotograf" został wylicytowany w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's za 46 tysięcy 800 dolarów. Środki na ten zakup pochodziły z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"Jakub, Józef i fotograf" to niewielkich rozmiarów (16 x 20,4 cm) rysunek ołówkiem na papierze autorstwa Brunona Schulza - polskiego pisarza, malarza i grafika z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że rysunek jest absolutną rzadkością i został zakupiony za bardzo dobrą cenę.
Tytuł rysunku wskazuje na ilustrację do tomu opowiadań "Sanatorium pod klepsydrą", wydanego w 1937 roku. Głównym bohaterem tego tomu jest Józef, będący jednocześnie narratorem, poruszający się we własnym wyimaginowanym świecie, przypominającym rodzinne miasto autora - Drohobycz.
Szkic pochodzi z kolekcji ostatniego spadkobiercy Brunona Schulza. Do warszawskiego muzeum "Jakub, Józef i fotograf" trafi w styczniu, następnie zostanie poddany ocenie konserwatorskiej. Od opinii specjalistów będzie zależało, kiedy zostanie udostępniony publiczności.

Informacyjna Agencja Radiowa

bEiclTOW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)