Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
uroczystości
02.09.2006 07:31

Uroczystości w Miednoje

Mija szósta rocznica otwarcia i poświęcenia Cmentarza Wojennego w Miednoje, na którym spoczywają polscy policjanci, zamordowani przez NKWD w 1940-tym roku. W rocznicowych obchodach wezmą dziś udział przedstawiciele rodzin pomordowanych, wicepremier i minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Ludwik Dorn oraz komendant główny policji Marek Bieńkowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Miednoje to trzeci, po Charkowie na Ukrainie i Katyniu w Rosji, tak zwany "cmentarz katyński", otwarty 2 września 2000 roku, w 60-tą rocznicę zbrodni katyńskiej. Na tych cmentarzach spoczywają szczątki 15-tu tysięcy polskich oficerów, jeńców z 1939-go roku. Z ponad 22-óch tysięcy ofiar katyńskich, zamordowanych na rozkaz Stalina wiosną 1940 roku, znaleziono groby około 15 tysięcy pomordowanych.
Na cmentarzu w Miednoje spoczywa ponad 6300-tu Polaków. W większości byli to policjanci więzieni w obozie w Ostaszkowie. Od 4-go kwietnia 1940-go roku przewożono ich do gmachu NKWD w Kalininie, gdzie byli rozstrzeliwani. Ich ciała chowano potem w Miednoje.
Główna część uroczystości rozpocznie o godz. 13.30. W rosyjskiej części cmentarza zostanie oddany hołd poległym i pomordowanym Rosjanom. Później w części polskiej, krajowy duszpasterz policjantów bp Marian Duś odprawi mszę św. w intencji zamordowanych przez NKWD Polaków. Złożone zostaną wieńce, odbędzie się też Apel Poległych.
Wieczorem polska delegacja pojedzie do Tweru, gdzie złoży wiązanki kwiatów i odda hołd przed tablicą upamiętniającą zamordowanie polskich policjantów. Zaplanowana jest też krótka wizyta w miejscowym polskim kościele.

Nekropolia w Miednoje, podobnie jak w Charkowie i Katyniu, została zaprojektowana przez rzeźbiarzy Zdzisława Pidka i Andrzeja Sołygę. Głównym miejscem cmentarza jest żeliwna ściana z nazwiskami poległych i ołtarz. W pobliżu znajduje się dzwon, który został częściowo umieszczony pod ziemią, by symbolizował głos ofiar zbrodni. W alejach cmentarza znajdują się metalowe tabliczki, na których zostały wygrawerowane imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, stopnie wojskowe oraz jednostki macierzyste pochowanych oficerów.
Starania o budowę cmentarzy "Golgoty Wschodu" Polska rozpoczęła już w 1990-tym roku, po tym jak Związek Radziecki przyznał, że zbrodnię katyńską popełniło NKWD. W 1994 roku Polska podpisała umowy z Ukrainą i Rosją o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji, a następnie rozpoczęły się prace ekshumacyjne na cmentarzach. W kwietniu 1999 roku zakończono formalne uzgodnienia z Ukrainą i Rosją. Nekropoliami opiekują się państwa, na których terenie znajdują się cmentarze.

Tagi: uroczystości, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz