Notowania

wiadomości
06.04.2011 19:47

USA - budżet - spór

Stanom Zjednoczonym grozi wstrzymanie działalności rządu i administracji. Powodem jest impas w negocjacjach pomiędzy Białym Domem a opozycją w sprawie tegorocznego budżetu. Republikanie chcą znaczących cięć budżetowych na które Barack Obama się nie zgadza.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rok budżetowy w USA rozpoczął się w październiku, czyli ponad 6 miesięcy temu. Od tego czasu państwo amerykańskie działa w oparciu o prowizoria budżetowe. Prezydent USA uznał tę sytuację za niedopuszczalną. "Tak nie da się rządzić. Nie da się czegokolwiek planować na podstawie dwutygodniowych budżetów".
Biały Dom zgodził się na cięcia budżetowe w wysokości 33 miliardów dolarów. Republikanie twierdzą jednak, że to za mało. Barack Obama oskarża opozycję o brak chęci do kompromisu. "Powinniśmy być w stanie osiągnąć kompromis, który polega na tym, że żadna ze stron nie dostaje 100% tego co chciała, ale Amerykanie wiedzą, że politycy myślą o nich". Jeśli do piątku obie strony nie osiągną porozumienia, zostaną zamknięte wszystkie instytucje, które nie są kluczowe dla funkcjonowania państwa takie jak urzędy paszportowe, ośrodki badawcze, parki narodowe czy muzea.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz