Notowania

usa
24.03.2009 12:29

USA przekazały Polsce samoloty transportowe Hercules

W Powidzu w Wielkopolsce wylądował amerykański transportowiec Hercules - największy samolot polskiej armii. Jest to pierwszy z pięciu Herculesów, które nasze wojsko dostanie od Stanów Zjednoczonych w ramach programu sojuszniczego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Hercules może przewieźć 17 ton sprzętu lub 90 żołnierzy z wyposażeniem. To milowy krok dla naszego lotnictwa - powiedział poznańskiemu Radiu Merkury dowódca trzeciego skrzydła lotnictwa transportowego w Powidzu, generał Tadeusz Mikutel. Wprowadzenie tych samolotów znacząco zwiększy możliwości transportowe, Herculesy zabierają bowiem dwa razy więcej ładunku użytecznego od samolotów CASA. Latają też szybciej, dzięki czemu skróci się czas lotu na przykład do Afganistanu i Czadu, gdzie działają polskie kontyngenty. Lotnictwo będzie też mogło lepiej współpracować z innymi rodzajami broni. Generał Mikutel dodał, że mimo ograniczeń finansowych trwa rozbudowa bazy w Powidzu.

Herkulesy, które przekazano polskiej armii, służyły w amerykańskich siłach powietrznych od 30 do 40 lat. Zostały wyremontowane i zmodernizowane. Amerykanie wyszkolili również nasze załogi.

Tagi: usa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz